Druhá cesta člověka na Měsíc se blíží. Na přípravách přelomové události, která se má odehrát v roce 2023, spolupracuje NASA se soukromou společností SpaceX. Tentokrát mise k Měsíci ponesou označení Artemis. První z nich, Artemis I, je v plánu už letos. Zatím ale bez lidské posádky. To ovšem neznamená, že se vesmírná loď Orion v listopadu vydá na oběžnou dráhu Měsíce zcela prázdná. Místo astronautů v ní budou sedět speciální figuríny.

Neidentifikovaný létající objekt (UFO) na záběrech amerického letectva
Něco tam nahoře je. Američané čekají na UFO, zahájili vyšetřování

Figuríny v Orionu budou celkem tři. Jedna kompletní a dvě torza. „Na postavě budou připevněny senzory, které naznačí, co čeká živé členy posádky plánované mise Artemis II při cestě k Měsíci," uvádí NASA v tiskové zprávě.

Kompletní figurína si v lodi "užije" let k Měsíci přímo na místě velitele mise. „Oblečená bude v obleku Orion Crew Survival System první generace. Takový budou nosit živí kosmonauti při startu či vstupu na oběžnou dráhu," zmiňuje NASA.

Test ochrany posádky

Role speciální loutky imitující lidské tělo je opravdu významná. Data ze senzorů na ní připevněných vědci porovnají s dosavadními výpočty a pozemskými testy. „Získání údajů z figuríny při misi Artemis I je pro nás rozhodující. Potřebujeme zjistit, zda všechny nově navržené systémy poskytnou členům posádky ochranu, kterou budou potřebovat při přípravě na náš první les s posádku při misi Artemis II," poznamenal Jason Hutt, který se v NASA zabývá přípravou systémů v lodi Orion.

Umělecká představa exoměsíce podobného Zemi, obíhajícího kolem plynné obří planety v obyvatelné zóně
Nezbedné planety mohou mít obyvatelné měsíce, tvrdí vědci. Našli kandidáty

Figurína už má za sebou pozemské testy. „Jde o model, který simuluje lidské tělo a je často využíván třeba při tréninku záchrany lidského života," poznamenávají zástupci NASA.

Vzhledem k důležité nadcházející roli loutky se agentura rozhodla, že zapojí lidi do výběru jejího jména. Hlasovat mohou lidé na sociálních sítích. Mezi sebou bude o přízeň fanoušků bojovat vždy dvě jména. Populárnější z dvojice vždy postoupí do dalšího kola. „Finální hlasování se uskuteční v pondělí 28. června," láká NASA.

Zatím je známý pouze vítěz prvního kola, do užšího výběru postoupilo jméno Ace.

Jména pro figurinu

ACE - jednoduché a praktické jméno. Vzniklo jako zkratka Artemis Crew Explorer
CAMPOS - vynalézavý, řešitel problémů. Jméno je poctou Arturovi Camposovi, jenž byl klíčovou postavou při návratu Apollo 13 domů
DELOS - nostalgické a romantické jméno. Jde o název ostrova, kde se podle řecké mytologie zrodili Apollo a Artemis
DUHART - ústřetový, vřelý. Jméno je poctou Irene Duhart Longové, hlavní lékařce Kennedyho vesmírného centra
MONTGOMERY - inovativní průkopník. Jméno je poctou Juliusovi Montgomerymu, prvnímu Afroameričanovi, který pracoval jako technický odborník na základně Cape Canaveral Space Force Station
RIGEL - zářivý, inspirativní. Obří superhvězda v souhvězdí Orion
SHACKLETON - tajemný. Jde o jméno kráteru na jižním pólu Měsíce a rovněž o odkaz ke jménu slavního antarktického objevitele
WARGO - zapálený pro věc. Jméno je poctou Michaelovi Wargovi, prvnímu hlavnímu vědeckému výzkumníkovi NASA

Zdroj: NASA