Předchozí
1 z 13
Další

Deník bude tradičně u toho spolu s vámi. Chystáme pro naše čtenáře už nyní, čtvrt roku před volbami, speciální projekt nazvaný „Co u vás rozhodne volby“. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude.

„Do unikátního projektu navíc zapojíme i vás, naše čtenáře. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co trápí obyvatele ve vašem městě, ve vaší obci. A o čem jste přesvědčeni, že bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás. Přijedeme za vámi,“ říká Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku.

Jak se zapojit? Je to jednoduché. Stačí do webového prohlížeče zadat adresu denik.cz/volbyuvas anebo načíst na mobilní telefon QR kód přiložený k tomuto článku. Vyplnění vám zabere maximálně dvě minuty času.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Michaela Kaněrová, sociální pracovník, Police nad Metují  

Myslím, že v našem městě nyní hodně rezonuje téma koupaliště, dva nesvářené tábory. Velká většina lidí má za to, že město nemělo dopustit jeho uzavření, domnívám se však, že je to spíš neznalostí celého problému. Mě se vysvětlení nutnosti jeho rekonstrukce a problémů s tím spojených jeví pochopitelné.Další velkou obavou je výhledově plánovaná změna náměstí. Podle územního plánu by mělo dojít k celkové změně, které se obávají především obchodníci na náměstí. Mám trochu obavy, že případná podobná změna jako v Hronově přinese spíš více nevýhod než výhod.Za mě je v Polici nedostatek obvodních lékařů, ostatně jako nyní v každém menším městě.Nemám pocit, že by v Polici jinak něco vysloveně chybělo, pouze mě mrzí, že město upouští od různých tradičních akcí, které byly vždy příjemně stráveným společným časem občanů jako například Běh z Police do Police.

Michaela KaněrováZdroj: Archiv

Zlata Jůzová, pracovnice v reklamě, Česká Skalice

Nevím, co je rozhodne, o politiku se moc nezajímám. Ale líbí se mi, že jsou v čele města kde žiji ženy. Asi bych byla ráda, kdyby to tak ještě minimálně jedno volební období zůstalo, protože kvůli covidu určitě nemohla radnice zrealizovat spoustu věcí. Ale líbí se mi, jak ožil prostor pod muzeem! Konečně se tu něco děje. Za mě by se tu mohly konat akce celé léto každý víkend!

Zlata JůzováZdroj: Archiv

Jiří Mach, fotograf, Hronov

Je těžké předpokládat co bude při volbách pro lidi rozhodující. Každý má jiné priority. V tomto volebním období se podařilo realizovat celkem dost akcí, například chodník v ulici Hostovského, hřiště v Dolíčku, rekonstrukce Čapkova mlýna či rekonstrukce radnice. Investovalo se i v místech, kde se dlouhá léta dělaly jen nejnutnější údržby, jako například na hřbitově. Buduje se i víceúčelové hřiště. Zda to posoudí občané kladně a zvolí si současné vedení města, nebo mají jiné představy o investicích a vyberou si nové tváře, se uvidí až v září po volbách.

Jiří MachZdroj: Archiv

Zlatko Hála, Náchod, skladník

Podle mě rozhodne jak kvalitní a rozhodní lidé budou na kandidátkách. Musí to být kandidáti, kterým ve městě lidé věří nebo mají za sebou nějaké výsledky.Taky výsledky menších stran, které kandidují samostatně. Jednotlivá témata jsou většinou k ničemu. V Náchodě je dlouhodobě problém s tranzitní dopravou městem a parkováním. Zajímavé téma je osobní doprava – přímé vlakové spojení s hlavním městem Prahou. Podle mého názoru je potenciál rozvoje města v obnově lázeňství.

Zlatko HálaZlatko HálaZdroj: Archiv

Mirka Soldánová, koordinátorka projektů, Hronov

Myslím, že žádná štěpící linka, která by vedle k vítězství nebo naopak prohře, v hronovských komunálních volbách v současné době není. Žádný obchvat, žádná plánovaná výstavba průmyslového areálu na zelené louce či podobné téma alespoň dle mých informací není v Hronově na stole. Ale byla bych ráda, kdyby rozhodovaly dlouhodobé a smysluplné rozvojové vize komunálních politiků, koncepční řešení turismu, které souvisí s podporou lokální ekonomiky. A samozřejmě pro tento typ voleb je dobrá kandidátka, která je sestavená ze známých, schopných a oblíbených lidí ve městě. Nevyužitý potenciál vidím v celkovém dojmu při procházce města (což je ale problém většiny menších i větších obcí). Nevhodně umístěná reklama, plné polepy výloh, různé druhy košů, laviček nebo směrovek. Odstranění tohoto vizuálního smogu by dost vylepšila pobyt ve městě.

Mirka SoldánováZdroj: Archiv

Petr Staněk, zástupce ředitele ZUŠ, Broumov

Vzhledem k nedostatku času místní politiku již delší dobu aktivně nesleduji. Zdá se mi (možná se však mýlím), že zde v posledních dvou volebních obdobích úplně vymizela politická opozice, takže ani neregistruji, že by u nás v Broumově rezonovalo nějaké nosné téma – jako by v tomto ohledu bylo příslovečné "ticho po pěšině". Jako by lidé byli po třiceti letech už unaveni, což přirozeně vede k rezignování na jakékoliv veřejné otázky… Myslím si tedy, že od podzimních komunálních voleb ani nikdo nic zvláštního neočekává a myslím, že nové vedení města bude i po volbách ve stejném či podobném složení, jako je dnes.

Bolesti malého pohraničního města, nota bene dříve sudetského, jsou rámcově podobné všude v naší republice a netřeba je opakovat. Broumov je k tomu všemu vyhlášený i skladbou svého obyvatelstva, respektive velkým počtem takzvaně nepřizpůsobivých občanů. Potenciál je zde přitom velký, ale využít ho lze teprve tehdy, když se změní myšlení místních, což osobně vidím ještě na několik generací…

Petr StaněkPetr StaněkZdroj: Archiv

Richard Švanda, vedoucí odboru kultury, Červený Kostelec

V našem městě je hned několik důležitým témat, která by si zasloužila řešení. Předně je nutné se zamyslet, jak zrekonstruovat a následně využít veřejné prostory, např. Smetanovy sady či park u autobusového nádraží. Dále je tu dlouhotrvající problém s parkováním. Mělo by se vyřešit parkování kamionů v průmyslové zóně, ale také v obytných lokalitách. Počet parkovacích míst je dosud stále diskutovaným, ale neřešeným problémem. To, co také obyvatele trápí, je chybějící velkoprodejna, která by doplnila stávající obchodní domy. Pokud by se podařilo nalézt pozemek pro stavbu, bylo by to ku prospěchu celého města a zajisté to bude jeden z důležitých bodů v komunálních volbách.

Richard ŠvandaRichard ŠvandaZdroj: Archiv

Jan Meier, starobní důchodce, Broumov

Začal bych spíš negativně. Mám za to, že v Broumově příliš hlasů nezíská podpora nápadu „Broumov Evropské město kultury“. Stejně tak tomu nejspíš bude s podporou neziskových organizací věnujících se tzv. nepřizpůsobivé části obyvatel. (Mimochodem, proslýchá se, že její voličské hlasy prý bývají dobře organizovány.)

Zabodovat by zřejmě mohly konkrétní náměty na úpravu některých ne úplně půvabných a schůdných zákoutí města nebo také opět konkrétní a podložený projekt koupaliště, které v Broumově zoufale chybí. Ani linky hromadné dopravy do Polska by nemusely zapadnout (když už se běžně jezdí z Náchoda do Chudoby či z Meziměstí do Valbřichu).

Nejvíc si ale v téhle souvislosti myslím, že rozhodnou jména osobností na kandidátních listinách. Učitelům a lékařům ze zvonění telefonů v nedávných dnech dosud nejspíš zvoní v uších.

Jan MeierZdroj: Archiv

Zdeněk Krákora, ředitel Městského klubu, Nové Město nad Metují

V Novém Městě je několik témat, které dlouhodobě rezonují a jedná se především o velké projekty – oprava kina, letní areál Metuje a využití bývalého areálu kasáren. Častým tématem, který se týká mé konkrétní práce je také samozřejmě kulturní a společenské vyžití ve městě, které je často srovnáváno s kulturně výraznější Dobruškou i Náchodem. Tudíž i podpora kultury, nebo i sportu může být jedním z výrazných okruhů. Řešení velkých investičních projektů bude určitě rozhodujícím faktorem pro volbu velké části spoluobčanů. Já osobně si přeji, aby podpora kultury a společenského života byla hlavním tématem napříč politickým spektrem a aby nové zastupitelstvo mělo jasnou vizi a vůli ji realizovat.

Zdeněk KrákoraZdroj: Archiv

Miloš Malý, Správce aplikace, kouzelník, Náchod

Hlavními tématy, která si vybavuji a dlouhodobě je u nás vnímám, jsou silniční obchvat města a renovace Běloveských lázní. Obojí jsou složitá témata, která se řeší již desítky let a mohou najít rozporuplné reakce.

V současné době probíhá řada dalších projektů, například renovace zámeckého kopce, na kterou jsem upřímně zvědavý. Stejně tak se můžeme dohadovat o využití bývalého areálu Tepny, organizaci kulturních akcí v Náchodě atp. V posledních letech mám pocit, že se změn a úprav realizovalo relativně hodně (úprava dopravního hřiště v Bělovsi, opravy některých silnic a chodníků, Malé lázně atd.).

Miloš MalýMiloš MalýZdroj: Archiv

Roman B. Bauer, principál BOĎI Jaroměř

Jako principála Boučkova loutkového divadla mne nejvíc zajímá, co bude s ním. Přístavba z roku 1996 je v havarijním stavu. Musí se strhnout a postavit znovu. A to bude problém. Jak finanční, tak byrokratický. A na to, bohužel, volby velký vliv mít nebudou. Tady to je věc úředníků. A to je to. Ono se toho totiž moc nezmění. Můj dlouholetý postřeh je to, že ať je tam Franta, nebo Karel, na chod úřadu to nemá valný vliv. Ten jede vyjetými kolejemi.

Samozřejmě, že těch problémů máme víc. Obchvat, Josefov. Uvidíme.

Roman B. BauerRoman B. BauerZdroj: Archiv

Hynek Šnajdar, novinář, Česká Skalice

Dlouhodobých témat, na které je potřeba se ve městě zaměřit, je hned několik. Jedním z nich je neutěšený stav Autokempingu Rozkoš, který by potřeboval především velkou koncepční i stavební změnu. Další bolavým místem je několik let nevyužitá a prázdná budova Staré radnice. V Ratibořicích jsou sice hospodářské budovy pokryty novou střešní krytinou, ale i tak dál chátrají a dosud se pro ně nenašlo využití. Město by tedy mělo jednat s památkáři, aby se tento stav změnil. Z turistického pohledu jsou určitě také špatnou vizitkou minimální gastronomické služby v centru města. V souvislosti s některými nedostatky jsem si samozřejmě vědom, že město velikosti České Skalice nemá na některé potřebné investice dostatečné množství finančních prostředků. Přesto si myslím, že všechno je řešitelné. Plusem současné doby je zcela jistě rozsáhlá rekonstrukce Husova náměstí, který by měla dát centru důstojnější tvář.

Hynek ŠnajdarHynek ŠnajdarZdroj: Archiv