Tentokrát bylo zvoleno téma Známe se? – Zrcadlo lidských tváří. Absolutní vítězkou tohoto uměleckého klání byla vyhlášena Alžběta Prouzová, žákyně Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí.

Porota složená z odborníků galerií a pedagogů středních a vysokých výtvarných škol ocenila zejména originálnost přístupu vítězky soutěže k tématu, které tentokrát nebylo vůbec jednoduché. „Náročnost na myšlení i výtvarné schopnosti zúčastněných jsou však podstatou této soutěže,“ řekla galerijní pedagožka Veronika Mesnerová. Absolutní vítězka vtělila dané téma do nevšedního třídílného konceptu, který zahrnoval černobílou fotografii, kresbu tužkou, pastelkami a techniku koláže, a využila rovněž počítačovou grafiku i digitální tisk.

Ve svých dílech se zaměřila na rozbitá okna bývalého, polorozpadlého textilního závodu Tepna v Náchodě. „Ten objekt mě fascinoval. Po čase jsem zjistila, že vzniklé tvary ve vymlácených oknech mi připomínají nějaké osoby, obličeje, zvířátka. Téma soutěže mi dost nahrálo. Zajímalo mě, jak to vidí ostatní veřejnost. Vyrobila jsem lístečky se siluetami a jejich obrysy, které jsem rozdala náhodně lidem. Postupně se začínaly rýsovat zajímavé výtvory,“ popsala svou práci Prouzová, která jako bonus získala možnost účasti na následujícím Náchodském výtvarném podzimu.

Podle galerijní pedagožky probíhala soutěž tradičně ve čtyřech věkových kategoriích Zúčastnilo se jí 126 soutěžících a vystaveno je 170 prací vytvořených rozmanitými výtvarnými technikami jako kresba, malba, grafika klasická i počítačová, fotografie, plastika nebo objekt. „Vzhledem k letošnímu menšímu počtu účastníků, jsme všechny práce umístili na ochoz. Soutěžící měli příležitost výtvarně zobrazit své pocity, nálady, rozčarování či nadšení nejen z dnešní přetechnizované doby, ale také z doby multikulturního světa,“ uvedla Mesnerová.

Zaslouženou pozornost návštěvníků vyvolaly i další oceněné práce. Například autoportrét Já, Natálka, který v kategorii do šesti let vytvořila temperou Natálie Klučková z Broumova. Zajímavé byly také uhlem namalované obličeje Vojtěcha Mrověce z Náchoda, který získal zvláštní cenu poroty, nebo jeho kresba Široké rozhledy. Přehlédnout nebylo možné ani figurální akryl na plátně v životní velikosti Máma má cenzuru Veroniky Dubnové z Českého Meziříčí.

V oblasti fotografie první místo obsadil Tomáš Šimek z Nového Města nad Metují za práci Výlety na jiné planety vytvořené ze tří černobílých fotografií s barevnou fotografickou montáží. „Pojďte se podívat na onu jinou planetu, kde se setkáte a konečně seznámíte s námi. Kde konečně uvidíte naši svobodu,“ napsal k svému dílu Šimek.

Hynek Šnajdar