„Festival v Červeném Kostelci nabízí každoročně rozmanitost témat i způsobů zpracování jednotlivých titulů. Za roky, kdy se tu přehlídka odehrává vzniklo neobyčejně silné pouto mezi divadelníky a diváky. A právě podpora místního publika je pro soubory silnou motivací. Domácí soubor DS Na TAHU je navíc skvělým rozmazlujícím hostitelem, který nenechá nikoho z přítomných o hladu ani žízni,“ zve do Kostelce koordinátorka přehlídky Kateřina Fikejzová Prouzová z Centra uměleckých aktivit v Hradci Králové. Dodává také, že přehlídka v Červeném Kostelci je jedinečným a osobním zážitkem. Festivalová atmosféra se těžko popisuje, musí se zažít na vlastní kůži. Nejlépe ji možná vystihuje hashtag, který používá kostelecký festival na sociálních sítích –#tadyjsmedoma.

V náchodské městské knihovně vystavují svou tvorbu členové výtvarného spolku AMAG.
Kultura žije! O výstavu výtvarné skupiny AMAG byl v Náchodě obrovský zájem

Čtyřdenní přehlídka letos hostí dvanáct souborů. Sedm z nich je z Královéhradeckého kraje, pět dorazí z kraje Pardubického. Dalších sedm přihlášených inscenací se do Kostelce nedostalo. Pořadatelé je museli z kapacitních důvodů odmítnout – na jejich uvedení už nezbýval v programu čas.

Komedie i autorská tvorba

I tento ročník přehlídky přeje komediím. „Diváci se tak mohou smát doslova od rána do večera, ať už půjde o komedie romantické, hudební, černé, hořkosladké nebo typické anglické," popisuje v podrobné tiskové zprávě Ilona Mach a doplňuje, že chybět ale nebude ani autorská tvorba – například inscenace Když končí hra, která přehlídku 15. února odstartuje, České moře Davida Drábka v podání týnišťského souboru TEMNO, nebo Don Q. a Děvka nebeská kosteleckého divadelního souboru NA TAHU. Za srdce chce diváky chytit třeba milostné drama Fernando Krapp mi napsal dopis.

Kostelecká přehlídka začne už v 10 hodin dopoledne ve čtvrtek 15. února. Začínající studentský ansámbl z Týniště nad Orlicí Pobertové přiveze hru Dominiky Vondráčkové v její vlastní režii. Bude to inscenace Když končí hra. Ta se odehrává v prostředí umělecké konzervatoře. Odpoledne nabídne DS Symposion z Třebechovic pod Orebem anglickou komedii o tchýních Jen pro zvané. Jak by mohly vypadat životy hlavních postav filmu Starci na chmelu po padesáti letech, vám večer poví DS VICENA z Ústí nad Orlicí. Úsměvný příběh s výmluvným titulem Se starci na chmelu… zrežíroval podle hry Dušana Sedláka Alexandr Gregar.

Za novoměstský zámek se přimlouvali u ministra kultury. Stát na něj nemá peníze

Situační komedie plná nedorozumění otevře 16. února páteční program. Jmenuje se Přes přísný zákaz dotýká se sněhu a přiveze ji Divadlo A1 z Hlinska. Silné milostné drama Fernando Krapp mi napsal dopis nastudoval soubor TRIARIUS z České Třebové. Pardubické Divadlo Exil, které se loni stalo vítězem červenokostelecké přehlídky, se bude letos ucházet o postup s černě natřenou romantickou komedií Neběhej s nůžkama v ruce.

Sobota 17. února začne absurdní klasikou Král Ubu aneb Mše za vznešené duše, kterou nazkoušela skupina HKU z královéhradeckého Divadla Jesličky Josefa Tejkla. Domácí soubor DS NA TAHU připravil autorskou komedii Don Q. a Děvka nebeská. Frašku o manželské nevěře Dámský krejčí přichystal DS J. K. Tyl Meziměstí. Sobotní menu uzavře TEMNO z Týniště nad Orlicí s hrou dramatika Davida Drábka České moře.

V neděli 18. února se poprvé na přehlídce v Červeném Kostelci představí Spolek divadelních ochotníků J. K. Tyl ze Sezemic. Vsadil na komedii z pera Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky. Přehlídku završí autorská inscenace Propuštěná v uvedení souboru OCHOS ze Smiřic.

A kdo zvolí tu nejlepší inscenaci?

„O postupu na celostátní přehlídku činoherního divadla ve Volyni rozhodne pětičlenný lektorský sbor složený z profesionálních expertů. Ten bude poskytovat souborům zpětnou vazbu během tzv. rozborových seminářů. K těm se připojí také studenti Hradecké divadelní konzervatoře pod vedením Lukáše Riegra," vysvětluje Ilona Mach.

Naďa Urbánková
KVÍZ: Přesně před rokem zemřela Zlatá slavice. Jak dobře znáte Naďu Urbánkovou?

Po zhlédnutí všech inscenací pak za sebou porotci – divadelní profesionálové doslova zavřou dveře a odeberou se vybrat ty nejlepší. Mimo postupu na Divadelní Piknik do Volyně mohou vybrat také soubory, které doporučí k účasti na přehlídce Popelka v Rakovníku.

Předsedou poroty bude letos pedagog brněnské JAMU Aleš Bergman, z pražské DAMU přijede režisér Jakub Korčák a odbornice na mluvené slovo Regina Szymiková. Porotu doplní ještě další dvě dámy – dramaturgyně Petra Richter Kohutová a scénografka Lucia Škandíková.

S využitím tiskové zprávy.

PROGRAM 
27. KRAJSKÁ POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO A HUDEBNÍHO DIVADLA
Divadlo J. K. Tyla, 15.-18. 2. 2024

Pořádá Centrum uměleckých aktivit, Volné sdružení východočeských divadelníků, Městské kulturní středisko Červený Kostelec a Divadelní soubor NA TAHU s finanční podporou Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

čtvrtek 15. února 2024

10:00-12:00
Pobertové – DS Jirásek, Týniště nad Orlicí
D. Vondráčková: Když končí hra
režie: Dominika Vondráčková

15:00-17:15
DS Symposion, Třebechovice pod Orebem
J. Kolár: Jen pro zvané
režie: Aleš Flajšman

19:00-20:10
DS VICENA, Ústí nad Orlicí
D. Sedlák: Se starci na chmelu…
režie: Alexandr Gregar

pátek 16. února 2024

10:00-12:30
Divadlo A1, Hlinsko
A. Procházka: Přes přísný zákaz dotýká se sněhu
režie: Stanislav Rytych

15:00-16:15
TRIARIUS, Česká Třebová
T. Dorst: Fernando Krapp mi napsal dopis
režie: Josef Jan Kopecký

19:00-20:45
Divadlo Exil, Pardubice
M. McKeever: Neběhej s nůžkama v ruce
režie: Tomáš Klement

sobota 17. února 2024

10:00-11:15
HKU – Divadlo Jesličky Josefa Tejkla, Hradec Králové
A. Jarry: Král Ubu aneb Mše za vznešené duše
režie: Zdeněk Tesař

13:00-14:45
DS NA TAHU, Červený Kostelec
P. Chicomolino: Don Q. a Děvka nebeská
režie: Vlastimil Klepáček

16:00-17:45
DS J. K. Tyl Meziměstí
G. Feydeau: Dámský krejčí
režie: Irena Kozáková

19:30-21:30
TEMNO – DS Jirásek, Týniště nad Orlicí
D. Drábek: České moře
režie: Eva Drábková

neděle 18. února 2024

10:00-12:15
SDO J. K. Tyl, Sezemice
A. Procházka: Jednotka intenzivní lásky
režie: Jana Kaucká

13:00-14:45
DOS OCHOS, Smiřice
M. Zbořil: Propuštěná
režie: Karel Syrový

16:30
Vyhlášení výsledků ve velkém sále