„Z klasických historických prostor budou k vidění klášterní knihovna, refektář i kostela sv. Vojtěcha. Naopak mezi běžně nepřístupná místa patří prostorná barokní půda, která přímo dýchá staletími, a také rozlehlé sklepní prostory sahající v podzemí až k řece Stěnavě," prozradila Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Součástí prohlídek jsou i revitalizované Opatské sály nebo prostory Domu hostů – bývalé mnišské cely, kde je celoročně možné se ubytovat.

Až do konce února se zámecké zahrady každý večer od 17 hodin rozzáří efektními světelnými dekoracemi: Z fontán tryskají proudy světla, v Míčovně se odehrává knížecí ples s tančícími páry, tu a tam do tmy svítí zámecké kočky.
VIDEO: Legendami opředený nacistický Zlatý vlak září u zámku Książ

Předností prohlídek Od sklepa po půdu je jejich délka, trvají dvě a půl hodiny. „Díky tomu mají návštěvníci možnost nahlédnout do života kláštera v mnohem širším rozsahu. Dozvědí se, jak fungoval běžný život v klášteře, jak mniši hospodařili a uvidí také širší architektonickou stránku objektu," popisuje Kateřina Ostradecká.

Vedoucí prohlídkového okruhu Jakub Šafář doplňuje, že prohlídky Od sklepa po půdu jsou pro návštěvníky atraktivní. „Dovolují nahlédnout do tajemných klášterních zákoutí, běžně skrytých, kam se člověk jen tak nedostane. A mnoho návštěvníků se vrací, zažít je ještě jednou,“ těší Jakuba Šafáře.

Prohlídky se uskuteční v těchto termínech: 13. a 27. ledna, 10. a 24. února, 9. a 23. března, vždy od 10 hodin. Vstupné pro dospělé je 350 korun, snížené vstupné je 300 korun. Prohlídky je nutné rezervovat na emailu prohlidky@klasterbroumov.cz či na telefonu 733 739 726, neboť maximální kapacita skupiny je 35 osob.