Od úterního rána se začala plnit parkovací místa, vyrůstaly první desítky stanů a metalisté s půllitry piv a jídlem obsazovali lavice a stoly vynesené na chodník. Vzhledem ke svému původnímu účelu pevnost disponuje zajímavou dispozicí, a tak se po průběh festivalu areál mění v malé město, v němž se nachází kamenné hospody a bary, drobná náměstí a prostory se spoustou míst k sezení uvnitř hradeb, jež poskytují úkryt před počasím.

Letošní Brutal Assault má doslova šílený line-up našlapaný jmény celkem 153 interpretů. "Dosud největší kavalérie umělců se na festivalu vystřídá během čtyř dní na pěti pódiích. Výběr i letos reprezentuje to nejzajímavější a nejlepší, co metalová kultura nabízí," říká Pavel Pavlík z pořadatelského týmu. Někteří vystupující už mají splněno, když se předvedli na úterní zahřívací party.

Tvrdá hudba ale není jediným žánrem, který mezi pevnostními zdmi bude vřít - je tu i protipól v alternativních a experimentálních žánrech jako neofolk, elektronika, ambient, industrial a další, jimž je určena celá jedna scéna (KAL). "Návštěvníci ji naleznou naproti tradičnímu hororkinu, kde si premiéru opět odbude film z produkce ochránců moří, společnosti Sea Shepherd, kterou Brutal Assault několik let podporuje," prozrazuje Pavel Pavlík, že Brutal Assault klade důraz i na začleňování okrajového umění a rozličnost hudebních stylů.

Přípravy na Brutal Assault vrcholí. Od 9. do 12. srpna se Josefov promění na metalovou pevnost.
OBRAZEM: V pevnosti se i za deště rodí metalové peklo. Brutal Assault se blíží

Pořadatelé neopomíjejí ani nejmladší generaci. Letos zřídili i originální dětskou zónu, kde budou probíhat kreativní hry, prohlídky podzemí pevnosti, ale také hudební workshopy, které poslední festivalový den zakončí dětský koncert na jednom z pódií.

Brutal Assault při svém téměř pětidenním konání klade důraz i na nehudební program. V areálu je k vidění několik uměleckých expozic, návštěvníci mohou zažít hrůzostrašnou prohlídku josefovských kasemat (atrakci Pit of Doom), jazz vinárnu s live pianistou či gastro-soutěž pro milovníky chilli. Proměnou části pevnosti do dystopického Mad Max stylu nechá festival návštěvníky vplout do post-apo světa.

Místní znají Jirku Rosu jako usměvavého zmrzlináře, ale pod přezdívkou "Panther" platí v metalovém světě platí za vynikajícího bubeníka.
Metalový zmrzlinář z České Skalice hrál na jednom podiu i se Sepulturou

Fanoušci hudby z celého světa však na Brutal Assault jezdí za hudbou. A ta je tu zasazena do unikátní atmosféry pevnosti z 18. století, kterou festival v synergii s jeho fanoušky dobrovolně už po mnoho let napomáhá opravovat; jen v r. 2023 tu odpracovali přes 2400 hodin. Letos fanoušci pod otevřeným nebem mezi zdmi pevnosti mohou navštívit koncerty heavy ikon jako In Flames, Napalm Death, Agnostic Front, Sepultura nebo Obituary a vzápětí na stejném místě vidět uvidí rituální představení Heilung, synth-umělce jako Perturbator či Carpenter Brut nebo nejposlouchanějšího Čecha na Spotify, alternativního rappera, který si říká Redzed.