Skupina Čechomor byla založena na jaře roku 1988 původně jako volné sdružení muzikantů hrajících kramářské písně s názvem I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Na konci roku 1990 skupina vydala první album Dověcnosti obsahující řadu upravených lidových písní z Čech a Moravy. V roce 1994 přecházel Čechomor z čistě akustického pojetí do elektrické podoby. V té době nesla skupina název Českomoravská hudební společnost.

V roce 1996 vyšla druhá deska Mezi horami. Po vydání třetího alba byl název skupiny definitivně zkrácen na Čechomor. V létě 2000 vystupovala skupina na společném turné s Jaromírem Nohavicou a v lednu 2001 odehrál Čechomor spolu s orchestrem Collegium českých filharmoniků koncert v pražském Rudolfinu, který aranžoval Jaz Coleman. Ten se také producentsky podílel na albu Proměny a spolu s Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem a členy Čechomoru si zahrál ve filmu Rok ďábla.

V roce 2005 vyšla deska Co se stalo nové, v roce 2008 album Pověsti moravských hradů a zámků a v roce 2009 pak Pověsti českých hradů a zámků. Téměř bez výjimky vyprodané koncerty této kapely patří po zvukové a světelné stránce mezi to nejlepší, co tuzemská hudební scéna posluchačům a divákům v posledních letech nabízí. (op)