„Jedná se již o třiadvacátý ročník a ačkoli budou převažovat především komedie, o drama nebude nouze,“ prozrazuje ředitel Městského kulturního střediska Tomáš Šimek. Festival nabídne celkem deset inscenací, nejčastěji bude zastoupená činohra. Jen pohádka Vánoční sen musela být pro nemoc zrušená. Dospělí diváci by si ale rozhodně měli připravit bránice.

„Zasmát se můžete například s divadelním souborem Ochos ze Smiřic a jejich Příběhy obyčejného šílenství. Třešinkou bude hudební kabaret divadelního spolku Jirásek z Nového Bydžova, který vystoupí s představením Cesta kolem světa za 80 dní. Známý dobrodružný román Julese Verna převlékl Saša Gregar do kabaretu a živých obrazů,“ popisuje Tomáš Šimek. 

Festival slibuje zábavu pro diváky a zároveň je velkou výzvou a motivací pro divadelní soubory. Divadelníci totiž soutěží o postup na celostátní přehlídky Divadelní piknik Volyně a Popelka Rakovník. Jejich výkony bude hodnotit odborná porota, ve které zasednou například pedagog herectví a divadelní režisér Aleš Bergman, teatrolog a dramaturg, kurátor a vedoucí divadelního oddělení Národního muzea v Praze Libor Vodička či Regina Szymiková, vedoucí kabinetu hlasové a mluvní výchovy na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Nedílnou součástí festivalu budou i rozborové semináře, při nichž soubory uslyší hodnocení svého výkonu od lektorského sboru. Přehlídku zakončí v neděli ve 13.45 hodin vyhlášení výsledků.

Předprodej vstupenek k volnému sezení je ve vybraných informačních centrech a také online na www.mksck.cz. „Tradičně je možné v IC Červený Kostelec zakoupit zvýhodněné permanentky na celou divadelní přehlídku,“ radí Tomáš Šimek a připomíná: „Tradice festivalu začala na jaře roku 1998. Kdy setkání divadelníků a tvořivých lidí vyústilo v pravidelnou akci. V dnešní uspěchané době je to příležitost k obrovské porci zábavy a inspirace pro veřejnost i samotné aktéry.“

Hlavními pořadateli jsou Centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové, Městské kulturní středisko Červený Kostelec, Divadelní soubor NA TAHU a Volné sdružení východočeských divadelníků za finanční podpory Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.