Pozornost tisíců lidí na sebe strhly exotické folklorní soubory při 61. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci. Ten skončil v neděli velkým průvodem všech účastníků, kterých bylo okolo šesti set, ulicemi města. V Kostelci vystupovalo 21 tanečních folklorních souborů z šestnácti zemí světa.

Divákům se nejvíce líbili Peruánci

Pestrý program nabídl například sobotní večer, kdy se na pódiu v přírodním areálu J.K.Tyla vystřídaly všechny zúčastněné soubory. Jejich umění obdivovaly asi tři tisíce lidí. „Je to nádhera. Jsem tady poprvé a jsem nadšený. Atmosféra je i přes ty davy lidí hodně pohodová a překvapuje mě, jak jsou zahraniční účastníci otevření a příjemní, třeba když jsme si je chtěli vyfotit," uvedl jeden z návštěvníků Petr Hastrdlo.

Festivalové publikum v sobotu v noci ocenilo svými hlasy v divácké soutěži o nejzajímavější festivalový soubor jihoamerické Peru. Peruánci byli z vítězství nadšení a radost dávali pokřikem a tancem znát ještě dlouho poté. Na druhém místě diváky nejvíce nadchnul soubor z dalekého Taiwanu. Celý soubor přišel na pódium a upřímně divákům děkoval a mával. Překvapením pak bylo umístění domácího dětského souboru Hadářek na třetím místě. Cenu starosty města si v poslední festivalový den s sebou domů odvezl folklorní soubor ze Srbska. Další ocenění pak získal soubor z Kostariky.

„Poprvé v historii jsme udělili i cenu ředitele festivalu. Mě nejvíce nadchl taneční soubor z Kostariky. Jejich dvacetiminutové sobotní vystoupení, kde na podiu přes 25 tanečníků předvedlo smršť letních a slanou vodou nabitých tanců, mne naprosto naladilo na dovolenou v zámoří. Kostarika v sobotu v noci roztančila tři tisíce přihlížejících diváků, což je obdivuhodné. Cenu ředitele festivalu si tedy zaslouží právem," sdělil ředitel festivalu Tomáš Šimek.

Velmi spontánní bylo také večerní tančení s publikem po ukončení oficiálního festivalového programu. A to nejen v sobotu, ale třeba i ve čtvrtek. Bylo jedno, jaké je kdo národnosti, vyznání, zkrátka všichni se bavili spolu a užívali si příjemné atmosféry a mezinárodní společnosti. Zájemci se dokonce od zahraničních účastníků učili novým tancům. „Bylo to opravdu krásné. Tančilo se pod širým nebem s živou hudbou a s tanečníky, kterým nedělalo problém naučit všechny zájemce něco nového," dodal Tomáš Šimek. 

Jak za organizátory festivalu sdělila Vendula Brdičková, celkově na festival přijelo šest a půl tisíce platících návštěvníků. Po celou dobu festivalu, tedy od středy až do neděle, se předvedlo více jak šest stovek účinkujících z celého světa. V zákulisí festivalu pak o zdárný průběh pečovalo na sedmdesát pracovníků.

„Nyní si Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci dá zaslouženou dvouměsíční pauzu. V říjnu se stálý tým pěti pracovníků Městského kulturního střediska vrhne opět do plánování dalšího, již 62. festivalového ročníku," dodala Vendula Brdičková.