Hloupě jsem se pokoušel změnit zavedené zvyklosti v tropické řece. Budu tady za milého idealistu k pobavení stejně jako ten žralok v animovaném seriálu. Říkal: Ryba není žrádlo, ale kámoš. Nezní to přesvědčivě, když jste ve čtyřmetrové hloubce a hejno piraň míří k vám…!

Obří akvárium

Naštěstí se jedná o býložravé piraně a já navíc nejsem v řece Amazonce, ale ve výstavní nádrži Obřího akvária v Hradci Králové. Město známé soutokem Labe a Orlice a v něm 130 tun vody představující pestrý tropický biotop, jaký bychom našli v tůních a řekách Střední a Jižní Ameriky. Kromě akvária zde najdete například i tzv. tropickou lávku, kolem které je vytvořen živý model deštného pralesa. Ocitáme se tak v prostředí, které má 90 % vlhkost a je rámováno bujnou vegetací, v níž nechybí orchideje, liány, bromélie či kapradiny. A dole pod vámi se ve vodě zřetelně rýsují siluety mohutných ryb chovaných v hlavní výstavní nádrži. Tvoří ji tunel s klenbou z akrylátového skla o tloušťce téměř 7 centimetrů. Nad Vámi i kolem Vás ryby, za kterými byste jinak museli vážit dalekou cestu do jejich přirozeného prostředí. „Vytvořili jsme modelový biotop, ve kterém vedle sebe žijí ryby masožravé i býložravé. Nejvíce druhů ryb patří do čeledi Cichlidae. Celkem je zde na 40 druhů ryb. Jen vodní rostliny u nás neuvidíte, protože býložravé piraně by je rychle spořádaly“, říká pana Petr Petr, který zde zastupuje vlastníky tohoto unikátního soukromého akvária, jež přivítalo první návštěvníky již v roce 1998.

Ve vodě s piraňami

Nastal čas obléknout si potápěčskou výzbroj a potopit se do toho pestrého rybího světa. Přelézáme s další potápěčkou, která má na starosti krmení ryb, zábradlí na tropické lávce a po žebříku sestupujeme do vody. Iluze zanoření do tropické tůně je tím velmi dokonalá. Nad hlavou kapradiny a orchideje a vy ve vodě o teplotě dvacet sedm stupňů Celsia. Stojím na vnější straně klenby akvarijního tunelu. Pod sebou vidím návštěvníky i mohutná rybí těla. Nádhera! Před zanořením poslouchám krátkou instruktáž. Mám dělat jen velmi pomalé pohyby, aby si ryby zvykly a přestaly mě považovat za nebezpečí. U některých druhů mám prý naopak počítat s jejich zvědavostí. Potápíme se bez ploutví, a tak se začátek ponoru podobá spíše seskoku do čtyřmetrové akvarijní hlubiny.Voda je křišťálově čistá. Za akrylátovým sklem „na suchu“ návštěvníci akvária a kolem amazonská tůňka. Ryby se mě příliš nebojí, i když je občas polekám světelnou sprchou z podvodního blesku. Nejzvědavější je sumeček, po zahájení krmení se stávám terčem pozornosti i ostatních rybích druhů. Potápěčka Olga pilně servíruje rybím zákazníkům chutná sousta a občas se i ke mně stočí nějaké to rybí tělo. Co kdyby se i u mě našlo něco dobrého… Velikostí mě v akváriu upoutaly býložravé piraně černoploutvé a arowany dvojvousé. Oba druhy ryb jsou důležitým zdrojem obživy pro obyvatele Amazonie a mají značný hospodářský význam.

Epilog

S obávanými masožravými piraňami červenoploutvými jsem se nakonec v Obřím akváriu v Hradci Králové také setkal. Byl jsem však již oblečen do suchého a piraně mi byly představeny jako obyvatelky jednoho akvária ve zdejším stylovém „Café Piraňa“. To, co ty drobné rybky se zuby ostrými jako žiletky předvedly při krmení, budilo respekt. Když si vzpomenu, že na rybníčku Rosnička na nedalekém Svitavsku ulovil v roce 2000 jeden rybář exotickou piraňu, chtělo by se mi věřit, že i pirani jsou idealisté, co si někdy rády řeknou: Člověk není žrádlo, ale kámoš!

(Mirek Brát, Ivan Vávra, Náchod)

www.marenostrum.cz