„Je to úžasné. Nedokázal jsem si představit, co to ten videomapping je a kam to chtějí promítat, ale z toho, co jsem viděl, jsem nadšený. Hodně lidí zklamalo zrušení ohňostroje, ale myslím si, že tato podívaná byla lepší. Ohňostroj by to podle mého názoru jen rušil a člověk by si to nevychutnal tolik," nešetřil chválou po zhlédnutí projekce Martin Pokorný.

S nadšením sledovali závěrečnou projekci také teenagerky Lucka, Nikola a Tereza. Shodly se, že by se podobná show mohla v příštím roce zase opakovat. „Je to prostě bomba! Fakt se jim to povedlo," konstatovaly dívky.

Během videomappingu, který je novou formou show, se na průčelí budovy měnily různé obrazce a celou projekci doprovázela hudba. Na průčelí se mihly například staré fotografie, pak se budova jakoby zbortila a po jejích stěnách běhaly blesky. Následně se změnila v šachovnicový prostor, a takto se střídaly další a další atraktivní obrazce, jež podobě budovy dávaly zcela jiné rozměry a tváře.

Šestiminutová projekce měnící podobu Jiráskova divadla zaujala všechny generace. Ostatně potlesk a hvizd na závěr byl toho důkazem.

„Jezdíme na Jiráskův Hronov pravidelně už přes dvacet roků. Vždy jsme se těšili i na závěrečný ohňostroj. Letos nás čekala změna a nevěděli jsme předem, co to bude. Teď ale zíráme a obdivujeme, co lze pomocí obrázků vykouzlit. Byla to příjemná změna na závěr, která se v každém případě povedla. Moc se nám to líbilo," svěřili se manželé středního věku Marie a Karel.

S dobrou náladou a spokojeni odcházeli také diváci z posledního divadelního představení, kterým byla komedie „Lháři" v podání souboru ŠÁMU Štítina.

Na závěr rozesmáli publikum Lháři

„Bylo to pěkné, líbilo se nám to. Bylo to fakt výborné, dlouho jsem se tak nepobavil. Mám radši komedie než vážné kusy, a tak toto mně sedlo. V tom teple to ale bylo náročné. Navštívili jsme jen jedno představení. Letos jsme to nestíhali, a tak jsme nebyli ani na doprovodném programu. Vloni jsme chodili celkem pravidelně," svěřil se Tomáš Hofman z Červeného Kostelce.

Spokojený odcházel z divadla s manželkou také Miroslav Janeček. Bylo to jejich jediné představení během festivalu.

„Divadlo se nám líbilo, bylo to krásné. Fakt to bylo dobré. Víc představení jsme ale neviděli. Několikrát jsme navštívili ale doprovodný program v parku, hlavně bigbeat. Co jsme navštívili, tak se mám opravdu líbilo," nešetřil chválou Miroslav Janeček.

Závěrečná komedie pobavila také Petra Kejzlara, který přijel na festival z Teplic nad Metují. Ten ale shlédl hned několik představení.

„Byl jsem na Jiráskově Hronovu jen poslední tři dny, tak to moc hodnotit nemůžu, ale co jsem viděl a navštívil, tak bylo pěkné a jsem spokojený. Navštívil jsem tři divadelní představení a podle mého názoru bylo asi nejlepší „Edit Piaf Historie lásky" v podání souboru z Ruska. To se mně opravdu líbilo. Měli pěkné kostýmy i přednes," zhodnotil Petr Kejzlar.

Letošní 85. ročník Jiráskova Hronova nabídl osmaosmdesát divadelních představení s kterými se představilo dvaatřicet amatérských souborů. Inscenace i přes velké horko panující nejen venku, ale i v hledištích Jiráskova divadla, Čapkova sálu a sokolovny zhlédlo přibližně čtrnáct tisíc diváků.

Velký ohlas mělo představení ruského souboru Těatr Sekret Togliatti s inscenací Edith Piaf. Divákům se líbilo natolik, že v závěru tleskali ve stoje.

Festival nenabízel pouze činohru, ale i loutkové, hudební či experimentální divadlo.