„Ano, je to téma, které v autorském podání ženy zde není až tak běžné,“ uvědomuje si, že leckdo může být šokován, že i vdaná žena a matka od dětí se nebojí projevovat v této stále poněkud tabuizované oblasti. „Chceme veřejnosti představit téma otevřenosti k otázkám mysli a těla. Že bychom měli sexualitu vnímat jako běžnou součást lidského života a že není nic divného na tom, když nás zajímá. Nemělo by to být téma, které by mělo šokovat, ale spíš by mělo otevřít hranice a bariéry možná krapet uzavřenějšímu venkovu,“ říká Eva Kroupová, která knihu nazvala podle jedné z titulních povídek.

Byť by to bylo pro čtenáře jistě lákavé, kdyby v povídkách poznali své známé nebo sousedy, autorka ujišťuje, že povídky nevychází ze skutečných příběhů. „Jsou to opravdu fantazijní výlety do krajiny těla a zákoutích duše,“ usmívá se tajemně.

Součástí knihy jsou kromě povídek a básnických obrazů i fotografické koláže, které vznikaly právě v industriální periferii Broumova. „Kniha se pojí s daným prostředím, které se samo nabízelo a inspirovalo. Ne nadarmo opuštěné továrny na západ od našich hranic našly využití jako galerie, umělecké kluby či kavárny,“ čerpá ze svých cest do zahraničí. „U nás zatím drtivá většina těchto prostor nežije a slouží spíše jako skládka. Mnohé chátrající budovy teprve čekají na spasitele,“ věří autorka, že při křtu knihy bude prostředí oprýskaných fasád a rezavějících konstrukcí kontrastovat s křehkou nahotou ženského těla.

Ohně proti vlkům hořeli napříč Evropou a jedna z nich vzplála opět ve Vernéřovicích na Broumovsku, odkud stále silněji zní, že striktní ochrana vlka je nesmyslná.
Vlčí vatry hořely napříč Evropou, chovatelé na Broumovsku mají vlků plné zuby

Plakáty zvoucí na zítřejší křest byly na několika místech strženy. Myslí si autorka knihy, že na maloměstě mohly pohoršovat? „Vnímáme i to, že nahota a sexualita vždycky byly a zřejmě vždycky budou trochu kontroverzním tématem ve společnosti. Na druhou stranu si myslím, že role umělců by měla spočívat v tom, aby tyto hranice otevírali, překračovali a posunovali. Takové to pohodlné umění, které se občas nabízí, my nabízet nechceme,“ má jasno.

Kniha bude mít do svého literárního života neobyčejný vstup v rámci urbex performance, která proběhne 23. září od 18 hodin naproti klubu Eden v Broumově. „Zajímavostí je, že křest knihy se odehraje v nově vytvořeném kulturním prostoru industriálního sloupoví, kde donedávna byla skládka harampádí a vysloužilých strojů. Prostor bude dekorován do stylu havanské tančírny, ve které zahraje salsová kapela Caribe. Dojde na sensuální akrobacii v zavěšeném kruhu v podání Kateřina Justové, můžete se těšit na výstavu uměleckých fotografií a textů či na armwrestling broumovských siláků,“ zve na čtvrteční večer Eva Kroupová.