„Po příjezdu do Náchoda jsme navštívili nejprve zámek, kde jsme ale pořádně vymrzli,“ usmíval se dobře naladěný Zdeněk Troška, když se s doktorem Čeňkem Dobeškem usadili v předsálí náchodského Vesmíru, kde na ně už čekaly davy fanoušků. Oba hosté rozdávali nejen podpisy, ale i úsměvy a dobrou náladu. Režisér Troška hýřil vtipem jako obvykle a i Jaroslav Šmíd svou přítomností rozdával také radost – zejména ženám i dívkám…
Film si uvedl sám režisér Troška, který se při natáčení snímku snažil držet předlohy, akorát děj situoval do dnešní doby. Se Šmídem vyprávěli zážitky z natáčení, a pak odpovídali na dotazy diváků.
„Film vidělo k dnešnímu dni přes 180000 diváků. Kritika je někdy dobrá, někdy špatná, ale tak už to chodí. Mrzí mě, že kritici po shlédnutí filmu řeknou, že to bylo příšerné, ale při tom vůbec třeba nečetli knihu. Někomu i vadí, že je to vlastně stejné jako kniha, ale o to právě šlo, aby se nic neměnilo, nebo úplně minimálně,“ vysvětluje svůj režijní záměr Troška, který je s výsledným produktem spokojen. „Myslím si, že jsou potřeba v dnešní uspěchané době takovéto oddychové filmy. Tvoří tak protipól tomu, kdy při zapnutí televize vidíme jen samé násilí, střílení apod,“ je přesvědčen Troška.
Je to snímek o obyčejném až moc hodném, do dnešního života se nehodícím doktoru Čeňku Dobeškovi (Jaroslav Šmíd), který je ženatý s atraktivní Zuzanou (Tereza Bebarová), ale bohužel s nimi žije i Zuzany matka (Eva Holubová), tchyně v pravém slova smyslu. On je se svým životem spokojen, ony s jeho ale ne….
Film se natáčel 5 týdnů v Čechách a 14 dní v Africe. Točilo se opravdu u Jezera hrochů, ale bohužel v té době bylo vyschlé. Ve filmu si objevili také domorodci, kterým Troška i s herci přivezli hračky, sladkosti a jiné. Hlavně děti měly z dárků obrovskou radost.
Pod vedením vousatého režiséra se Jaroslavu Šmídovi natáčelo velice dobře. „Je v klidu, na herce nekřičí, má neustále dobrou náladu, která je hodně nakažlivá. Já jsem divadelní herec, takže toto byla moje velká a velice dobrá zkušenost,“ pochvaloval si spolupráci.
Na otázku jestli se bojí opravdu všech zvířat jako ve filmu, odpověděl: „Ne, nebojím. Dokonce jsem si vzal do ruky i chameleona, který lezl kolem mé židle,“ dodal na důkaz svých slov.
Všem se v Keni libilo, režisérovi se natáčelo velice dobře a herec Jaroslav Šmíd byl také nadšený. „Ještě před odletem jsem si něco nastudoval o této zemi. Byla to pro mě krásná dovolená, samozřejmě spojená s příjemnou prací,“ svěřil se Šmíd.
„Akorát jídlo nebylo podle mého apetitu moc dobré - takové nemastné, neslané,“ našel snad jedinou vadu na kráse afrického dobrodružství Zdeněk Troška. To Jaroslav Šmíd si naopak nestěžoval, jelikož se strava skládala hlavně z rýže a tu on rád.
„Film je výborné odreagování – mohu ho vřele doporučit. Byla jsem opravdu nadšená,“ neskrývala po představení radost jedna z návštěvnic. Výběr herců je také perfektní. Na otázku „Jak vybíráte herce?“ odpověděl pan režisér: „Už když čtu předlohu, představím si kdo by tu či onu roli mohl hrát. Vždycky mám někoho v záloze. Kdyby nemohla Holubová, hrála by Stašová atd.“
Nyní se režisér Troška chystá natáčet pohádku od Boženy Němcové Čertova nevěsta. „Doufám, že na její natáčení získám peníze, protože jelikož jsem vystoupil jako odpůrce radaru v Brdech, byl jsem označen za problémového režiséra a finance na pohádku nebyly,“ postěžoval si na závěr.