Se svým filmem zabojují v silné konkurenci o umístění na co nejvyšší příčce také žáci grafického studia polické základní umělecké školy pod vedením učitele Vladimíra Berana. Školáci budou v projektu zastupovat náchodský okres jako jediní.

Poličtí se ve své práci rozhodli zmapovat příběh dnes třiadevadesátileté Louise Hermanové, již po válce působila na Broumovsku, kde pracovala v americké pomocné organizaci Joint, která pomáhala při emigraci polských židů do Izraele. Ještě ve válce neunikla Louise Hermanová deportaci do Terezína, transportem byla dále odeslána do Osvětimi, následně pracovním transportem odjela do Hamburku a zažila i pochod smrti do Bergen - Belsenu. Z pochodu se jí sice nejprve podařilo uniknout, brzy však byla chycena a zařazena do dalšího transportu. Toto zdržení jí zřejmě zachránilo život, protože do cíle dorazila až v posledních dnech války, kdy již osazenstvo původního transportu podlehlo smrti na skvrnitý tyfus.

„V našem dokumentu dále vystoupí i akademická malířka Helga Hošková, která v Terezíně a Osvětimi pobývala jako dítě a stejná místa nám tak popíše z pohledu malého děvčátka. Navíc nám poskytne i reprodukce svých dětských kreseb a současných obrazů,“ informoval nás o obsahu připravovaného dokumentu učitel Vladimír Beran.

Právě s akademickou malířkou již proběhla v základní umělecké škole beseda a žáci za ní odjedou natáčet také do Prahy. Hotové jsou už i záběry s paní Hermanovou, za níž byl tým mladých umělců dvakrát v Českých Budějovicích.

„Dále bychom měli zájem filmovat i v pražském Židovském muzeu a v Terezíně. Původně jsme plánovali vyrazit natáčet i do Osvětimi. To už ale asi nestihneme.Celý dokument musíme totiž dokončit a odevzdat do 17. dubna,“ uvedl Vladimír Beran.Výsledky projektu se poličtí žáci dozvědí v průběhu měsíce května. Celá akce pak vyvrcholí v červnu, kdy se v Památníku Vojna v Příbrami uskuteční slavnostní vyhlášení za účasti všech zapojených škol.
V projektu Bojovníci proti totalitě pohledem dětí není polická Základní umělecká škola žádným nováčkem. Několik žáků grafického studia se totiž do akce zapojilo také loni a pod vedením učitele Vladimíra Berana natočili televizní dokument o polickém rodákovi Bohuslavu Strauchovi, který v minulosti sloužil u roty „Z“ IV. Praporu PTP v Radvancích. Se svým dokumentem nazvaným Grizzly získali krásné druhé místo a jako odměnu navíc exkurzi na letecké základně v Čáslavi. Široká veřejnost může film Grizzly v současné době ještě stále zhlédnout na internetových stránkách České televize.

(Zuzana Kubečová)