Byly roky, kdy se festivalu zúčastnilo 750 vystupujících (z toho 10 zahraničních souborů). Letos musel festival pro letošek zeštíhlet – bude se konat tři dny a v šesti folklorních souborech vystoupí 210 tanečníků a hudebníků.

Na otázku, zda korekci počtů účastníků si vyžádal rozpočet festivalu nebo se jednalo o rozhodnutí pořadatelů, Tomáš Šimek odpovídá: „Rozpočet festivalu je z velké části tvořen příjmem ze vstupného. Pokud máme omezený počet diváků, tím se výrazně omezuje i přísun financí ze vstupného. Navíc chceme nechat nadechnout i naše dlouholeté partnery festivalu. Letos jsme tedy zvolili cestu transparentního účtu, kde může přispět jak firma, tak i jednotlivec. Za každou korunu jsme samozřejmě velmi rádi, ale největší podporou pro náš festivalu bude, když na festival přijdou návštěvníci.“

Vyražené okno se roztříštilo na pískovcové dlažbě hlavní kostelní lodi broumovského klášterního kostela sv. Vojtěcha. Foto: archiv Klášter Broumov
Broumovsko hlásí rekordní zájem turistů

Taiwan, Velikonoční ostrovy, Panama, Nový Zéland - diváci si za poslední roky zvykli na atraktivní exotické soubory. Těch se letos bohužel nedočkají.

„Od začátku jsme věděli, že chceme udělat festival v menším měřítku, i kdyby to mělo být pouhé folklorní setkání. Proto jsme vsadili pouze na české a slovenské soubory. Tím, jak poslední dny v České republice narůstají počty případů, tak na Slovensku narůstá tlak - například od zaměstnavatelů, aby do České republiky nejezdili. Zatím je vše na dobré cestě a dle plánu, ale situace se může rychle změnit. Osobně jsem tomu dal pracovní název ,,návrat ke kořenům" a tím, že je festival zaměřen pouze na České a Slovenské soubory může být i kouzelnější,“ věří Šimek, že absenci souborů z exotického zahraničí diváci pochopí.

Festival se naplno rozběhne už v pátek, takže se zdá, že ho nic už nemůže ohrozit. Ale situace se někdy mění ze dne na den. „Samozřejmě hlídám denní nárůsty případů a případná nová opatření tak, abychom rychle zareagovali. Jelikož budeme festival online přenášet na festivalový Youtube kanál, jsme připraveni festival uspořádat třeba i pro 100 diváků ve festivalovém areálu,“ nechce si připustit, že by se festival musel zrušit před samotným zahájením.

Roušky v MHD a obchodech. Ilustrační foto
Roušky jsou opět nejvyhledávanějším zbožím

K oblíbeným událostem festivalu patřil roztančené město, kdy do ulic Červeného Kostelce vyrazily všechny soubory. O tuto podívanou zůstanou návštěvníci ochuzeni.

„Vhledem k vládním nařízením jsme pro letošní rok vynechali všechny aktivity, kde hrozilo, že přijde více, než povolený počet návštěvníků. Jak roztančené město, tak průvod města se letos bohužel neuskuteční. Jako pořadatelé nejsme schopni zaručit hygienická nařízení a navíc v menším počtu účastníků by zřejmě průvod nevyzněl tak pompézně, jak bývalo zvykem. Oproti tomu festivalový areál bude připraven tak, aby vyhovoval všem nařízením a návštěvník se cítil opravdu bezpečně,“ ujišťuje Tomáš Šimek a dodává, že zůstal zachován páteční sraz veteránů nebo sobotní herní zóna pro děti a řemeslné trhy.

„V herní zóně bude opravdu hodně aktivit a na trhy přijede velké množství skvělých řemeslníků, doufám, že je veřejnost přijde podpořit.“