Čtvrté hudební zastavení v sérii letních podvečerních koncertů přišlo do Adršpachu podpořit 163 lidí. Kostelním prostorem se nesly skladby Johanna Sebastiana Bacha, Jana Křtitele Vaňhala nebo Antonia Vivaldiho.

Ve festivalových kasičkách se tentokrát díky dobrovolnému vstupnému sešlo 12 080 korun. Výtěžek poputuje na pomoc kostelům, ve kterých se festival už pojedenácté koná.

„Byl to pro nás nádherný koncert. Je příjemné hrát, když z publika cítíte, že opravdu poslouchá. Moc nás také překvapilo, že v tomto krásném počasí, o víkendu, kdy jezdí lidi spíše na výlety, byl plný kostel." dodaly ke koncertu obě umělkyně.

Festival pořádá Agentura pro rozvoj Broumovska a ani letos by se neobešel bez finanční podpory štědrých partnerů.

Další se rozezní kostel v Martínkovicích

Další, už pátý koncert se bude konat v sobotu 30. července od 18.00 hodin v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina.

Tentokrát kostel rozezní koncert Aleše Bárty, jednoho z nejúspěšnějších českých varhaníků. I tentokrát je na koncert vstupné dobrovolné. Celý výtěžek ale bude věnován na opravy kostelů, tak každá darovaná koruna bude dobrá.

Aleš Bárta se již při studiu na pražské Akademii múzických umění stal úspěšným účastníkem významných soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984.

Jako sólista vystupuje s předními symfonickými a komorními orchestry a význačnými sólisty. Mimo domov koncertoval v Rakousku, Maďarsku, Německu, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Byl hostem mezinárodních festivalů v Praze, Bratislavě, Lipsku, Istanbulu, Hong Kongu, Berlíně, Avignonu, Tokiu, Londýně a Curychu. Během turné po Japonsku v roce 1998 otevíral svým vystoupením novou koncertní síň v Yokohamě.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Uvádí premiéry soudobé varhanní hudby. Natočil třicet sólových kompaktních disků, za které získal četná ocenění (Zlatá deska Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudebního fondu). Jeho první snímek pro firmu Pony Canyon (J. S. Bach: Organ Works) získal v Japonsku v konkurenci předních světových sólistů a orchestrů titul „Nahrávka roku".   (ost)