Na náměstí v Polici nad Metují, kde je PSO doma a odkud také z Pellyho domů posílali muzikanti hudební pozdrav do celé republiky, postávají desítky lidí. „Už to začíná,“ obrací hlavu starší paní směrem k lampě pouličního osvětlení, na níž je nasměrována do různých stran trojice amplionů. Z nich se jako první line všem známa znělka z Krkonošských pohádek, do jejichž tónů radniční hodiny odbíjejí patnáctou. Začalo se přesně - hudba byla přenášena prostřednictvím skrytého odkazu na kanálu YouTube, který dopředu obdrželi přihlašovatelé z jednotlivých míst.

„Posloucháte hlášení místního rozhlasu z Police nad Metují. Děkujeme, že jste součástí živě vysílaného happeningu Na slyšenou! Pod taktovkou Joela Hány vám hraje Police Symphony Orchestra a zazpívá Jan Sklenář,“ uvedla průvodkyně hudebním odpolednem Lucie Peterková další kousek. Tím byly tentokrát Hladiny (Vojtěch Dyk). Lidé na náměstí se pohupují, podupávají do rytmu a ti znalejší prozpěvují. Stejně tak to činí i posluchači po celé zemi.

"Jsme Police Symphony Orchestra a zdravíme vás z Broumovského výběžku. Tato zpráva v tento okamžik zní ve více než osmdesáti městech a obcích napříč Českou republikou. Nevíme, kolik vás teď poslouchá, ale my právě děláme to, co máme nejraději - tvoříme a sdílíme hudbu,“ znělo z obecních a městských rozhlasů poselství. Prostřednictvím místních rozhlasů zazněly celkem čtyři skladby (Krkonošské pohádky, Hladiny, Warvick Avenue a Slunečný hrob) ve všech 14 krajích Česka. Podle odhadů organizátorů mohlo přenos ve více než 80 obcích a měst slyšet až 300 tisíc lidí.

Čtvrt hodinka utekla jako nic a dozněla poslední skladba. A sociální sítě začaly vzápětí ožívat prvními reakcemi na právě skončený koncert. „Čistá u Horek - paráda! Výhled na Krkonoše a Krkonošská pohádka z rozhlasu k tomu. Chyběl jen Krakonoš,“ hlásil Jakub Petříček. „Moc díky i z Borohrádku. Zrovna jsem byla na procházce se svým psem, poslouchám, jdu kolem zasněžené zahrady, na které tančí dívenka se šátkem - přesně jako ve filmu Slavnosti sněženek. Bylo to fakt poetické. Je krásné, že děláte radost ostatním,“ poděkovala za zpestřené odpoledne Věra Morávková.

Slova díků zněla i z Martínkovic, Hronova či Lovosic. Někde byla kvalita poslechu bez problémová, jinde horší. Byla ale také místa, kterým se spojení navázat nepodařilo, například v Předměřicích nad Labem bohužel bylo ticho. „To nás mrzí. Někde to ampliony zvládaly s přehledem, jinde už jsou v horší kondici,“ byli si vědomi i této skutečnosti mladá hudebníci.

Hudba hrála i v Ústí nad Labem

Hudebníci akci připravovali pouze několik dní, za tu dobu dokázali svou výzvou oslovit více než 80 obcí a měst, odkud bylo potvrzeno, že se připojí. Nejmenší byla podle všeho Suchá Lhota u Litomyšle s 83 obyvateli. Největším městem pak devadesátitisícové Ústí nad Labem. „Zatím ještě přesně nevíme, kde všude jsme byli slyšet, ale děkujeme všem, kteří do toho s námi šli,“ uvedla zakladatelka orchestru PSO Petra Soukupová těsně po skončení vysílání. „U nás v Polici víme, že za námi úžasně stojí, ale že se přidají místa z celé naší země, nás samotné vlastně překvapilo. Přáli jsme si to, a pokud se spojení technicky podařilo navázat, jsme vděční za každého posluchače, kterému jsme snad udělali radost“, dodává Petra Soukupová.

Police Symphony Orchestra zahájil happeningem „Na slyšenou!“ trilogii podobných aktivit. Přihlásil se tak k iniciativě #kulturunezastavis, která si klade za cíl přinášet živou kulturu publiku v období pandemické krize. „Kdykoliv jsme hráli v sálech nebo na náměstích, věděli jsme, kam naše radost míří. Dnes jsme se vydali neprošlapanou, ale vlastně nejbezpečnější možnou cestou. A jestli se nám podařilo zlepšit den alespoň jednomu z vás, mělo to smysl. I to je totiž poslání kultury…,“ loučili se s posluchači hudebníci.

Podle aktuálních opatření by další počin mohl být už ve vizuálním formátu „Na viděnou“, až po koncert „Na shledanou“ - tedy prezenční a s diváky.