Její nejnovější soubor se zabývá vztahem člověka a krajiny a fenoménem zvaným Genius Loci. „K vytvoření projektu mě vedla touha zachytit génia míst, s kterými jsou spjaty mé vzpomínky a které pro mě měly a mají jistý duchovní význam,“ přiblížila svůj záměr mladá autorka.


Gita Skaličková (1983) navštěvovala Jiráskovo gymnázium v Náchodě a po absolvování se rozhodla plně věnovat fotografii. V letech 2002-2004 studovala na Pražské fotografické škole, nyní je posluchačkou 3. ročníku Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Ve své volné tvorbě se věnuje převážně portrétu a dokumentu z různých částí Evropy.


V rámci regionu je autorkou sociologicky pojatého souboru z roku 2005, mapující současný stav kdysi věhlasných lázní Běloves. „Po Janu Dynterovi to je nejen další krajan z Náchodska, ale zároveň i další fotograf spjatý s ITF v Opavě,“ dodal kurátor Petr Staněk.


Samotná zítřejší vernisáž, jež začíná v 19 hodin, slibuje zajímavý program. O uměleckou podporu se postará „divadelně-performanční“ skupina J.S.T.E. Atryžok a Dekalog s novým kusem „Křížaly z netřesku - kleštěná verze“.


„S partou kolem Ondřeje Pumra máme dobré zkušenosti a v tomto případě se navíc jedná o setkání studentky se svým oblíbeným učitelem,“ usmívá se Petr Staněk.


Galerie Slavie připravuje kromě expozice Gity Skaličkové i další programy. Příští čtvrtek to bude přednáška o malířském prostoru a týden nato, v pátek 25. května, beseda a projekce několika krátkých dokumentů o špičkové puškařské firmě Holland & Holland v Londýně. Její zaměstnanec a mistr, Milan „Kyslík“ Zdvořilý, přiblíží i své umění sportovního druhu: Je držitelem neuvěřitelného světového rekordu v snad nejextrémnějším sportu, v přeskoku ze skály na skálu.