Podmanit si její plodivou sílu, ovládnout step. V roce 865 ovládly Panonii kočovné kmeny v čele s Arpádem. Historie nezapochybovala o vítězi a udělala správně, protože od této doby je zdejší území osídleno Maďary.


Rád se ovšem zastaví, na krátký či delší čas, i náhodný kolemjdoucí. Někdo zůstane den, jiný měsíc. A vy, pane kapelníku?
Dlouhé roky ve funkci dvorního skladatele na jednom místě, to už chce nějaké motivační prémie a hlavně dobré bydlo…. Na partituře se objeví další osminky a takty. Joseph Haydn s úsměvem přikývne. Na bránu krásné a blahobytné Panonie nemusíte klepat kopím nebo mečem, zcela postačí i taktovka Herr kapelmajstra…

Srdce Panonie

Opravdu, slavný skladatel Joseph Haydn věnoval léta svého života Maďarsku. Na zámku Fertod působil ve druhé polovině 18. století ve funkci skladatele u dvora bohatých a vlivných Esterházyů. Mše, sonáty, opery a písně komponované tímto rodilým Rakušanem pro uherskou šlechtu.
Sladká doba, kdy zámek Fertod do všech nuancí ugrofinské slovní zásoby obstál v neoficiální charakteristice – jako maďarské Versaille.
Hrabě Miklós Esterházy nechal v polovině 18.století přestavět svůj lovecký zámeček na skvostný rokokový zámek. Nechybí opery, koncertní sály a čínský letohrádek.


Vůně pomerančovníků, zurčení vody ve fontánkách, kouzlo genia loci… Pan Haydn neodolal. Udělal dobře, protože pouhou taktovkou dobyl a získal srdce a přízeň Panonie.

“Štrůdl“ serenáda

Jeho hudba se rozlétla do světových koncertních sálů. Poprvé však zněla v komnatách tohoto krásného zámku necelých 200 kilometrů od Budapešti v severovýchodní části Maďarska.


Co upoutalo skladatele Haydna na dlouhou dobu v Uhrách? Možná, že to byla kromě požitků sluchových receptorů hudebního génia i rozkoš chuťových pohárků, když se lžíce noří do talíře s tradiční maďarskou rybí polévkou Halászlé. To pane kapelníku, na sádle zpěníte cibuli, přimícháte mletou papriku, zalijete zeleninovým vývarem.


Dáte pozor, aby to žestě nějak neprojely. Přidáme na nudličky pokrájené papriky. A buďte přísný taky na smyčce! Rybí maso nakrájíme na kostky, osolíme a opepříme. Tympány se pořád opožďují! Povaříme asi dvacet minut. Je čas pro mezihru. Dochutíte citronem, zjemníme smetanou. A vítězná fanfára patří Vám spokojený labužníku!


Po hlavní chuťové symfonii snad ještě sladká „štrůdlová“ serenáda? Nejste mimo notovou osnovu, protože hlavnímu „know – how“ známého taženého závinu čili štrůdlu se naučili Maďaři právě od Turků, orientálních mistrů práce s tenkým těstem a znalců rafinovaných náplní, zejména pak na bázi jablek a ořechů. Výsledkem pokušení, které přichystala božská Panonie a štědrá dlaň Esterházyů pro Josepha Haydna byla hudba okouzlená životem, inspirovaná svůdností rokoka a umocněná velkorysostí barokních kánonů. Pan kapelník si Maďarsko oblíbil.

Kouzlo Šoproně

I návštěvník jednoho z nejhezčích maďarských měst – Šoproně (Sopron) by určitě s jeho volbou souhlasil. Vždyť Sopron nabízí nebývalou koncentraci historických památek.


Dojde – li vám inspirace, můžete bohům fantazie odlít symbolický doušek ze známého vína Kékfrankos, jež se pěstuje na sluncem proteplených svazích nedaleko města.


Své o tom věděli už Římané, po kterých do současnosti zbyla trochu nepoetická památka – místní kamenolom, nyní využívaný jako přírodní divadlo a systém zajímavých filmařských exteriérů.


Tento kamenolom zásoboval kamenem četná staveniště i v rakouské Vídni. Navíc je zde i jeskynní divadlo.
Zdejší operní představení mezi monumentálními přírodními kulisami skýtají jedinečný neopakovatelný zážitek.

Stepní moře

Zasteskne – li se vám ve stepích vnitrozemského severovýchodního Maďarska po vodě, máte možnost se přichýlit k vodní scenérii do lokality národního parku Neziderské jezero. Tato vodní plocha, nacházející se na pomezí Rakouska a Maďarska, je zároveň útočištěm pro množství ptačích druhů. Jde navíc o nejzápadněji položené stepní jezero charakteristické slanou vodou. Ani neplavci nemusí mít z vodní plochy s délkou okolo 35 kilometrů strach, protože jezero dosahuje průměrné hloubky 50 – 60 centimetrů a ani v nejhlubších místech pod vámi nebudou větší vodní propasti než 180 centimetrů… Břehy jezera jsou navíc unikátním prostředím pro studium vzácných slanomilných rostlin. V roce 2001 byla oblast prohlášena za světovou památku UNESCO. Herr kapelmajstr Haydn měl dozajista dobrý vkus při hledání dobrého bydla!

Natrium a Csárdy

Jako eso v rukávu má severovýchodní Maďarsko schovaná lázeňská místa. Jedním z nich je Hegyko, malebná obec asi 20 kilometrů od Soproně. Areál termálních lázní se nachází v centru obce na ploše šest hektarů. Kompletně restaurován a přistavěn byl v roce 2002. Zdejší léčivá voda o teplotě 55 stupňů Celsia vyvěrá ze zdroje v úctyhodné hloubce 1434 metrů pod povrchem země. Její terapeutické účinky jsou násobeny vysokým obsahem natriumhydrogenkarbonátu a solí. Připočtete - li k tomu útulné restaurace a hospůdky – tzv. csárdy, máte nespočet důvodů, proč si tuto oblast Maďarska zamilovat stejně jako dvorní skladatel u hraběte Esterházyho… Dobré bydlo pana kapelníka má stále svoje kouzlo!