Od pátku 27. července do neděle se v jeho historických kulisách bude konat hudební festival Gypsy Celebration, který pořádá hudebnice Ida Kelarová a sdružení Miret. Publiku se během akce představí 32 romských kapel a souborů z Čech i zahraničí, informoval Stanislav Sáňka z hradu Svojanov.

"Pro návštěvníky je připraven tanec, hudba, zpěv a nebudou chybět ani různé dílny," uvedl Sáňka. V pátek bude čas od 18:00 patřit talentovaným romským dětem nastupující generace, slavnostního zahájení festivalu se ujme Kelarová v 21:00. Během večera vystoupí kromě ní také skupiny Romano rat, Apsora, Romani zor, Kale, Devla drom, Gitans a Romano Zorba.

V sobotu patří denní program přednáškám a besedám, pěveckým dílnám romských písní současné tvorby nebo filmům s romskou tematikou. Večer od 20:00 čeká návštěvníky vystoupení kapel M Dance club profi, Terne čhave, Ondry Krajňáka a Bandu nebo Antonína Gondolána, Věry Gondolánové a Filipa Gondolána. Nedělní dopoledne je vyhrazeno opět dílnám, v 19:00 pak začíná Romská tradiční autentická noc. Organizátoři pro něj přichystali například taneční soubor Cikne čhave, Janka a Vlada Sendreiovce, cimbálovku Karola Radiče s hostem Věrou Bílou nebo Ivana Heráka s kapelou.

Letošní ročník festivalu Gypsy Celebration je již sedmý v pořadí. V jeho rámci se také od 22. do 31. července konají umělecké dílny, pro děti jejich účastníků pořadatelé připravili na tuto dobu dětský tábor. Sdružení Miret rovněž zorganizovalo dvoutýdenní tábor pro talentované romské děti ze sociálně slabých rodin.

Naopak dílny pro sociálně slabé nejsou, cena včetně plné penze, ubytování a programu činí 690 eur, tedy téměř 20.000 korun. "Dny plné pěveckých a tanečních workshopů se známými romskými umělci, přednášek a seminářů, jam sessions, filmů a noci plné vášní, hudby, tance, zpěvu, radosti, lásky, ohně a silných prožitků," popisuje Kelarová na svých internetových stránkách, co účastníky dílny čeká.