Porota přijela už včera a hned se pustila do práce. Zasedli v ní akademický malíř Vladimír Suchánek, herečka Veronika Freimanová, režisér a scénárista Ondřej Kepka, čestný prezident Asociace českých kameramanů Josef Hanuš a ekonom Jiří Kunte.

„Do Nového Města jsem se dostala poprvé a jsem tady ráda. Snažili se mě sem lákat už nějakých šest sedm let, ale nikdy mně to kvůli další práci nevyšlo," svěřila se Veronika Freimanová.

To Vladimír Suchánek je novoměstským rodákem a čestným občanem. „Rád se sem vracím. V porotě Novoměstského hrnce smíchu zasedám už přes deset let, možná už to bude patnáct. K letošním snímkům toho ještě moc říci nemohu, jelikož jsme teprve na začátku. Určitě se však mezi nabídkou najde i takový, který bude stát za to," řekl Vladimír Suchánek.

Dnes ve 14 hodin festival slavnostně začíná zábavným odpolednem pro všechny generace na Husově náměstí. Vystoupí Stepík z Nového Města nad Metují, následovat bude klauniáda brněnského Divadla Cuk a Kuk složená z hudebních vystoupení a scének. Poté se koná koncert Marka Ztraceného s kapelou Full band. Pak se zábava přesune směrem k centru všeho dění, ke Kinu 70. Od 17 hodin na jeho terase vystoupí Stepík, potom už přijdou na řadu populární Schovanky.

Slavnostní zahájení přímo v kině bude v 19 hodin. Na startu nebude chybět tradiční a oblíbené setkání před oponou. Bude ho, stejně jako další setkání s delegacemi filmařů, moderovat Michal Jančařík. Nostalgický lesk přidá hudební ansámbl Blue Star pod vedením Václava Marka a jejich interpretace slavné taneční a swingové hudby 30.- 40.let 20. století.

Dnes ocení Jana Skopečka

Ceny se rozdají sice až za týden na konec festivalu, ale jedna se udělí už při zahájení. Za nezapomenutelné role v českých filmových a televizních komediích si ji přijede převzít Jan Skopeček. Pak už se promítne snímek Martin a Venuše režiséra Jiřího Chlumského.

Jaký film získá Hrnec smíchu, o tom opět rozhodnou diváci. Udělí se na základě měření procent prosmátého času z délky trvání filmu. „O zaznamenání se stará přímo v sále trojice našich časoměřičů se stopkami v rukou," vysvětluje ředitelka festivalu Ilona Daňková.

Hlavní cenou poroty je Zlatý Prim pro tvůrce umělecky nejlepší filmové i televizní komedie, udělí se i ceny za režii, nejlepší mužský a ženský herecký výkon, cena Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce, ceny za výtvarný počin a scénář.

„Všem přeji, aby se na Novoměstském hrnci smíchu dobře pobavili, od srdce zasmáli a dobrou náladu si odnesli i do dalších dní a měsíců," vzkazuje novoměstský starosta Petr Hable.

Program festivalu se obohacuje s cílem mířit do srdce především mladé generace filmových tvůrců a příznivců. Proto je letošní novinkou festivalová soutěž amatérského filmu nazvaná „Rozesmátá kamera". Soutěžní snímky v této sekci se promítnou ve středu od 16 hodin. V rámci festivalu se příští pátek uskuteční i samostatný blok věnovaný tvorbě mladých filmařů Studentský smích.

Během týdne budou dopoledne promítání pro školy, odpoledne a v podvečer pak koncerty a další vystoupení na terase kina a večer projekce filmů. Vstupenky se prodávají dvě hodiny před začátkem představení.

„Těšíme se na setkání v novoměstském Kině 70. A nejen v kině, ale také na doprovodných akcích na Husově náměstí či na terase kina. Připravili jsme filmové projekce, výstavy, koncerty, divadlo a těšíme se, že festival přinese všem návštěvníkům příjemnou pohodu, humor a smích," zve Ilona Daňková.