Jen pár hodin před tím, než soubor Clarinet Factory zítra 23. července od 18 hodin v božanovském kostele sv. Máří Magdalény představí klasické skladby hudebních velikánů baroka a renesance, ale také vlastní tvorbu, se v kreslírně bývalého klášterního gymnázia v Broumově „odehraje“ hudební dílna vedená Alanem Vitoušem a Clarinet Factory. Ti provedou malé i velké účastníky workshopu různými hudebními žánry a světadíly.

„Letošní hudební dílna s názvem Putování mezi hudebními světy nechá děti i dospělé aktivně nahlédnout do hudby Afriky, Evropy, Ameriky i Asie,“ říká výkonná ředitelka festivalu Za poklady Broumovska Marcela Lilingová.

Mají něco společného Johann Sebastian Bach a africké rytmy nebo jazz s meditací mnichů? Na tuto otázku budou zítra 23. července hledat odpověď účastníci workshopu vedeného Alanem Vitoušem ve spolupráci s Clarinet Factory. Pod jejich vedením se v kreslírně bývalého klášterního gymnázia děti i dospělí sami stanou spoluautory a interprety skladeb a improvizací.

Díky hudební dílně zájemci tohoto zajímavého projketu nahlédnou do různých způsobů vnímání hudby napříč žánry a světadíly.

Rytmy Afriky i hrátky s Vltavou

V první části je čeká odhalování kořenů hudebních rytmů a melodií Afriky. Posluchači se naučí ve skupinkách rytmické modely a společně se pak zúčastní velké rituální improvizace. Vdalší částí je čeká procházka Evropou se základy melodií, duchovní i vážné hudby a folklóru. nebudou chybět hrátky se Smetanovou Vltavou, jménem J. S. Bacha i lidovou písní.

Jazz i meditativní hudba Asie

Část druhá je věnována Americe a novým hudebním stylům z Nového světa. Zazní ukázky jazzu a blues, ti odvážnější se budou moci zapojit do improvizací.

Asijský pohled pak otevře cestu k dobré meditaci. O to se postará znázornění přírodních živlů a jejich společné prolnutí s hudební improvizací.
Závěr tříhodinového workshopu, který navazuje na vloni úspěšnou hudební dílnu s jazzovou zpěvačkou Janou Koubkovou, bude patřit improvizaci na témata z publika a vyvrcholením bude společná volná improvizace.

Tečku za sobotním hudebním programem festivalu „za poklady Broumovska“ udělá ale až večerní koncert Clarinet Factory v božanovském kostele, který v minulosti vždy do svých útrob pojal nejvíce posluchačů.