“Naším cílem je uskutečnit pro všechny mladé zajímavou akci o letních prázdninách a představit město Jaroměř jako místo, kam stojí za to přijet,“ řekla nám koordinátorka festivalu Žaneta Csaszárová. Kolem 14. hodiny začali do sadů přicházet zejména mladí lidé, kteří se usadili na lavičky před jevištěm a netrpělivě očekávali, až bude hudební část festivalu zahájena.

„Jsem tady každý rok a je to fajn. Nic nemusím platit a uvidím kapely, které obvykle na jiných festivalech nevystupují. Tento festival určitě přivítají všichni, kteří nemají peněz nazbyt. Doufám, že bude pokračovat i v příštích letech,“ svěřil se Deníku David Pokorný z Náchoda.

Na pódiu se postupně vystřídalo sedm kapel z Náchoda, Hronova, Rychnova nad Kněžnou, Mladé Boleslavi a Prahy. „Festival se připravuje od dubna a je to náročné. Hledali jsme termín, aby se nepřekrýval s jinými akcemi ve městě a festivaly v okolí. My jsme zaměřeni hlavně na mládež z Jaroměře. Festival je neziskový,“ uvedla Csaszárová.

Součástí festivalu nebyla jenom hudba. V parku byl také dětský koutek, výtvarná dílna, soutěže, ruční výroba mýdla a panenek z trávy, k dispozici byla čajovna s etnoscénou, kde vystoupil Aleš Doležálek, hráč na didgeridoo. „I když moje kamarádky pijí alkohol, já si dám raději čaj. Jsem ráda, že si na festivalu můžu dát skutečně dobrý čaj,“ pochvalovala si Klára Novotná z Jaroměře.
Neziskový festival Festnefest, při němž byla v sobotu vyhlášena veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude použit na pomoc dětem a mládeži navštěvující Milíčův dům, se pořádá od roku 2003.

Do prvního ročníku se zapojila nízkoprahová zařízení kraje. Teď se pořádá v menším měřítku. „Letošní ročník festivalu realizujeme ve spolupráci s nízkoprahovými zařízeními pro děti a mládež Archa a Poklop z Náchoda. Nově také ve spolupráci s občanským sdružením Přátel alternativního vzdělávání v Trutnově a okolí, které se zabývá waldorfskou pedagogikou,“ dodala Csaszárová s tím, že název festivalu nemá žádný hlubší význam a vznikl u jeho zrodu vyloženě náhodou.