Na čtyři stožáry byly zavěšeny čtyři vlajky: česká, slovenská, Evropské unie a festivalová. „Jsem ráda, že se tady po sedmdesáté osmé můžeme sejít a začít společně nádherný týden, jenž je blízký nejen divadelním ochotníkům, ale také všem lidem, kteří mají rádi divadlo a kulturu,“ řekla na úvod slavnostního zahájení starostka Hana Nedvědová.


První náměstek ministra kultury František Mikeš se v této souvisloti nechal slyšet, že v pestré nabídce programů podporovaných ministerstvem kultury Jiráskův Hronov září jako kamínek nejvzácnější a nejzářivější. „To je konstatování skutečnosti, protože po 78 letech tolik souborů, které se sem dostávají ve složitém výběru a takové množství diváků, to opravdu o něčem svědčí. To svědčí o kultuře této země, o kulturnosti jejich obyvatel,“ uvedl náměstek Mikeš, který prohlásil, že Jiráskův Hronov bude i v budoucnu zářit na předních kulturních místech.


Žádným nováčkem na divadelní přehlídce není ani hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, který se jí zúčastňuje nejen jako oficiální host, ale také pravidelný divák. „Všude na světě se hodnotí dobrá značka, která neznamená jen kvalitu, ale také tradici. Vy v Hronově se můžete pochlubit něčím úžasným. Máte totiž největší tradici špičkového amatérského divadla jak v České republice, tak dokonce v Evropě,“ poznamenal hejtman Bradík.


Poslankyně Parlamentu ČR Zdeňka Horníková pozvala k mikrofonu předního českého dramatika a divadelníka Milana Uhdeho. „Jsem strašně ráda, že Milan Uhde stále píše a jezdí na Jiráskův Hronov,“ pochvalovala si poslankyně Horníková. Dramatik Uhde trochu v rozpacích reagoval na slova poslankyně výrokem, že se červená. „Červenám se a vůbec se o to nemusím snažit,“ dodal Uhde.


V sobotním odpoledni za potlesku zaplněného náměstí prohlásila starostka letošní Jiráskův Hronov za zahájený a ze střechy divadla byl odpáleny pestrobarevné rachejtle.