„Mám radost, že v Jiráskově Hronově se navzdory nepřízni pandemické nepodařilo zastavit devadesátiletou tradici, která je naprosto mimořádná. Protože amatérské divadlo je jednou ze zvláštností této země; celá historie ochotnického divadla, která sahá až někam do 18.století, je něčím, co spoluvytváří charakter této země. Nejen divadlo, ale celá kultura je hlavně záležitost potkávání lidí, prostředkem vztahů mezi lidmi, prostředkem pro utváření společnosti. Proto jsme rád, že i v této limitované podobě se 90. ročník nejstaršího amatérského festivalu k této tradici přihlásí, a lituji toho, že tu tentokrát nemůže být tolik zájemců o divadlo jako normálně. Přál bych si, aby se festival i v této omezené verzi vydařil a všichni jej ve zdraví přestáli,“ vzkázal festivalu ministr kultury, podle jehož slov může být ochotnické divadlo svou energií příkladem celé české kultuře.

V rámci slavnostního zahájení výročního ochotnického festivalu se v sobotu uskutečnila v budově mlýna „Papírně“ světová vernisáž výstavy Politické kresby Josefa Čapka 1933-1938. Výstava je uspořádána v české verzi dle německého originálu, kterou vytvořil Urlich Grochtmann ze společnosti Čapek-Gesellschaft. Důvodem k jejímu pořádání jsou dvě letošní výročí – 75 let od úmrtí Josefa Čapka a 130 let od narození Karla Čapka.

O víkendu se také v revitalizovaném parku Aloise Jiráska a jeho rodném domku konal Den lidových tradic a tradičních lidových řemesel. Místní obyvatelé i návštěvníci a účastníci Jiráskova Hronova se mohli dívat pod ruce šikovným řemeslníkům nebo zakoupit výrobky z jejich tvorby.

Jiří Řezník