Jedná se o výstavu s názvem „Josef Sekyra, první Čech na jižním pólu“, kterou za podpory Královéhradeckého kraje a České geologické služby zahájilo na počátku prosince 2009 Městské muzeum v Novém Městě nad Metují pod vedením Václava Pavla.

Výstava je věnována životu a dílu významného českého vědce, geologa Doc. RNDr. Josefa Sekyry, CSc. Josef Sekyra, který v listopadu 2008 ve věku osmdesáti let zemřel, pracoval od roku 1952 v České geologické službě (dříve Český geologický ústav a Ústřední ústav geologický) a od roku 1968 přednášel rovněž na Univerzitě Karlově v Praze.

Věnoval se výzkumu oblastí s extrémními klimatickými podmínkami, jako jsou velehory, vyprahlé pouště, podzemní prostory a polární oblasti. Zabýval se zejména problematikou periglaciální geomorfologie a kryogeologie. Je autorem mnoha vědeckých publikací a populárně naučných knih.

Josef Sekyra byl prvním Čechem, který v roce 1969 stanul s americkou expedicí Deep Freeze na jižním pólu. V Antarktidě byl již o tři roky dříve se sovětskými výzkumníky. Zúčastnil se také řady horolezeckých expedic.

V galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují jsou k vidění do 17. ledna 2010 například fotografie Josefa Sekyry z expedic do Antarktidy či terénní vybavení, se kterým do polárních oblastí cestoval.

Na vernisáži výstavy pohovořil Zdeněk Sekyra, syn Josefa Sekyry, a také jeho žák a blízký spolupracovník, taktéž specialista České geologické služby – Jiří Šebesta.

Při slavnostním ceremoniálu otevření výstavy přislíbila starostka Bronislava Malijovská, že město bude usilovat o obnovení stálé expozice, která bude život a práci svého významného rodáka Jo