Lomnicko patří mezi jednu z mineralogicky a geologicky nejzajímavějších oblastí v celosvětovém měřítku. „Expozice Drahé kameny a minerály se zde stala již tradicí. Jako každý rok, tak i letos nám lomničtí sběratelé ochotně zapůjčili své soubory, aby i ostatní lidé měli možnost poznat, jaké poklady skrývá Český ráj,“ uvedl ředitel muzea a galerie Jan Drahoňovský.
Nejen vášniví sběratelé kamenů, ale i rodiny s dětmi si zde přijdou na své. Zdejší muzeum vystavuje kromě rozličných achátů a jaspisů také křišťály nebo ametysty. Nechybí zde ani zkamenělá dřeva.

Různorodost kamenů

Návštěvníci se mají možnost přesvědčit o tom, že najít dva stejné kameny je téměř nemožné. Každý je originál, s jehož vzhledem si pohrála příroda. K finální podobě mu dopomohli místní „kamenáři“. Z „obyčejného“ kamene pak pomocí řezání, broušení a leštění odkryjí mistrovské dílo.
„Letošní ročník jsme se snažili něčím ozvláštnit, a proto jsme byli rádi, že naše pozvání přijala bělohradská výtvarnice Blanka Křižková. Ta zde představuje ručně paličkovanou krajku i své obrazy s rostlinnými motivy. Dále jsme pro návštěvníky zajistili zajímavou videoprojekci filmů zaměřených na kamenářství,“ doplnil Drahoňovský.

Možnost nákupu

Návštěvníci pak mají jedinečnou možnost zakoupení sbírkových kamenů, šperků a jiných drobností. Na požádání vám zde ochotně spustí mechanický betlém, který ocení nejenom děti.
„Jsem rád, že jsme tuto výstavu s rodinou navštívili. Někdy člověk ani netuší, co příroda dokáže vytvořit,“řekl návštěvník muzea Karel Heřmánek. V současné době zde připravují výstavu radiopřijímačů.