Nejen v souvislosti s tímto výročím pořádají bubeník Jiří Rosa se svým kamarádem Václavem Duškemv pátek 29. říjnaod 20 hodin v Klubovně zahrádkářů hudební festival People for Africa aneb Nasajem s Masajem.

Během večera kromě Ňadras vystoupí ještě skupiny Ganka, Jo!Ska, Sepultura revival a Los Candelabros.

Výtěžek z festivalu bude věnován dostavbě školy pro masajské děti v africké Tanzánii, v městečku Mto wa Mbu.

„Byli bychom rádi, kdyby návštěvníci akce dobrovolně přinesli školní pomůcky jako například pastelky, propisky, tužky, sešity a podobně,“ vyzývá Rosa, který do Afriky jezdí už od roku 2001. „Původně jsem jezdil do Keni a Tanzánie za zvířaty. Teď tam jezdím za lidmi. Seznámil jsem se s ředitelem tamní školy Meschalem Zakariou, s nímž koordinuju charitativní pomoc,“ upřesnil.

Součástí pátečního večera bude také oslava jubilea čtyřčlenné kapely The Ňadras. „Název skupiny vznikl v deváté třídě. Byl odvozen od jednoho z ,nejaktuálnějších’ témat tehdejších deváťáků, kterými byla ňadra. O název se postaral nehrající člen skupiny Láďa Rozum řečený Budgie,“ přiblížil „pravěk“ kapely bubeník Rosa.

Legendární kapela The Ňadras dnes oslaví 35 let vzniku na festiválku Nasajem s Masajem

Skupina hrála intenzivně až do roku 1979. Pak zavelela tehdejší „nejčestnější povinnost“ a hudebníci odešli na povinnou vojenskou službu. „Od začátku jsme hráli bigbít i rock, což byly styly komunistickým režimem netolerované,“ vzpomíná Rosa.

Vzory muzikantů byly zahraniční skupiny Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin, Budgie a další. Repertoár tvořily písně právě od těchto kapel. Když zazní skladby s originálními anglickými texty Paranoid od Black Sabbath nebo Smoke on the Water od Deep Purple dodnes se fanoušci Ňadras, a to nejen pamětníci, pořádně na tanečním parketu rozparádí.

Když si chtěla kapela udržet dobrý hudební standard, musela pravidelně zkoušet. Ke zkouškám se scházela téměř každý den v bývalém pohostinství v Zájezdě. „Legendární první koncert skupiny se odehrál v říkovské sokolovně na oslavu ukončení docházky v základní devítileté škole. Jinak jsme hráli hlavně na akcích pro kamarády a na veselých mejdanech,“ uvedl Rosa.

V roce 1979 se The Ňadras rozcházejí a po návratu z vojny se někteří členové potkávají v různých hudebních seskupeních, například v undergroundové kapele Prasečí farma – TBC skotu nebo v rockové skupině Experiment. V letech 1996 až 1997 se po téměř dvacetileté umělecké pauze obnovují staří The Ňadras v sestavě Jaroslav Baše – zpěv, Jindřich Kratěna- elektrická kytara, Josef Brát – baskytara a Jiří Rosa – bicí. Koncertování na sebe nenechá dlouho čekat a kapela vyráží na turné, které trvá do dnešních dnů. „V roce 2009 porážíme v počtu koncertů i skupinu Kabát,“ chlubí se Rosa.
The Ňadras hrají především ve východních Čechách, doma v České Skalici, v Zájezdě, v Červeném Kostelci, na Bakově, ve Dvoře Králové nad Labem, Rožnově, Kunčicích, na Zděřině, ve Výravě, v Šonově u Broumova, Náchodě i Liberci.

Nezapomenutelný byl Ňadra-sfest v restauraci U Slunce, kde kapela získává další prvenství. „Dostali jsme od hygienické stanice pokutu za hlučnost, což se nepodařilo ani kapele Boron - nejhlasitější v Čechách,“ směje se Rosa.

Po tomto incidentu musí skupina sehrát několik koncertů za honorář, aby mohla zaplatit pokutu. Velmi vydařený byl i koncert kapely na letošní Tropické pouti. Ukázalo se, že ani s přibývajícím věkem muzikantů, nemá skupina o fanynky nouze. Kamarádky z České Skalice, které si říkají Hedy, trochu překvapené hudebníky z The Ňadras při koncertu zcela zasypaly podprsenkami.

Českoskalická legenda účinkovala i s významnými kapelami jako například Laura a její tygři, Dolmen, Jiří Schelinger revival, IRA, Tortharry, DG 307, Echt, Umělá hmota, Janis Joplin revival, Vlasta Třešňák, Nanovor a dalšími. „V posledních letech se naše kapela rozrostla o dva členy - Slávu Doubka a Tomáše Formana. Ti na našich koncertech působí jako plivači ohňů a předvádějí jedinečnou ohňovou show,“ dodal Rosa. (Hynek Šnajdar)