Dvě hodiny po poledni se na polické rynku u kašny začali scházet páni továrníci, bankéři či velkostatkáři se svými chotěmi a ratolestmi. Všichni v dobových oblecích připomínajících kouzlo oné doby. Také z mluvy většiny zúčastněných bylo jasné, že se právě píše rok 1931…

Po nezbytném společném korzování po náměstí a hromadném fotografování u kašny se účastníci Garden party vydali přes rodnou hroudu do restaurantu Hvězda v Broumovských stěnách, kde se veselili při muzice třicátých let. Oblíbenou zastávkou při dlouhé, pro leckoho náročné cestě do skal je hlavňovský rybník a tamní restaurační zařízení.

„Na Garden party chodím pravidelně, letos jsem tu asi již podesáté. Je to taková krásná nostalgie… Vzpomínka na dávné časy… První ročníky jsem bohužel chyběla,“ svěřila se Zdena Krtičková, která se každý rok na zahradní slavnost řádně připravuje. Z různých dostupných historických materiálů si vždy zjistí, co se v ten který jednotlivý rok v Polici nad Metují a okolí odehrávalo, a s osm desítek let starými události pak v útulném prostředí Chaty Hvězda seznamuje i ostatní účastníky.

A co se v roce 1931 v Polici a jejím okolí stalo? „Například vznikla poštovní automobilová doprava, která obstarávala přepravu osob dvěma autobusy na nádraží a zpět. Do této doby dopravu osob obstarával fiakr tažený koňským spřežením, později i taxík. Dále byla slavnostně otevřena nově postavená mlékárna či vznikl Šarkán – jedna z nejstarších trampských osad na Policku,“ připomněla Zdena Krtičková některé z historických událostí.

Součástí každoročního veselí na Hvězdě je mimo jiné i dražba vzácných relikvií, kdy se draží v řádech tisíců haléřů. „To třeba když máte koule z ložisek a prodáte je jako sedm kulí ze Sarajeva, nebo zaprášenou láhev vína z potopeného Titaniku,“ vysvětlila Renata Steinerová, která Garden party spolu s manželem v posledních letech organizuje.

Již patnáct let se zahradní slavnosti účastí také Josef Hora z Prahy, který představuje bavorského prodejce piv s českými předky ze Sudet. „Co mě sem láká? Přátelé z Policka a tento krásný kraj. Je to nádhera. Snažíme se po celou dobu Garden party držet styl minulosti, mluvíme také dobovou řečí, aby to mělo patřičnou úroveň,“ svěřil se 36letý mladík.

Mikrorozhovor s Renatou Steinerovou, pořadatelkou tradiční polické akce Garden party

close zoom_in Co se vám na Garden party líbí úplně nejvíc?
Líbí se mi to, že se lidé nestydí obléknout do dobového oblečení a hrát si na pány továrníky. V civilu se každý chová úplně
jinak, než když je pak takto ustrojený… Člověk potkává v Polici nad Metují běžně plno chlapů, kteří působí dosti drsným dojmem. Najednou na Garden party v obleku jim proudí z úst slůvka a věty jako ´madam´, ručku líbám´
a mnohé další. Chovají se úplně jinak, naprosto se změní. A to se mi líbí ze všeho nejvíce.

Přichází letošní ročník Garden party s nějakou novinkou?
Letos se jde z Police na Hvězdu jinou cestou, než tou, kterou se chodilo doposud. Trasa vede Ticháčkovým lesem kolem suchodolské kapličky, která se nyní staví. Chtěli jsme, aby i ostatní, především přespolní účastníci Garden party, viděli, že se na vyhořelou kapličku nezapomnělo, a že už brzy bude nová.

Kdo z vaší rodiny se Garden party účastní?
Úplně všichni. Syn Honzík tam byl poprvé ve dvou měsících a dcera Anička se při jedné Garden party narodila. Tehdy, v roce 2001, jsme jeli do porodnice přímo z Hvězdy… Takže s Garden party je naše rodina opravdu velice úzce spjata.