Kromě toho je možné se přímo setkat s autorem, který je přes svůj kmetský věk neobyčejně svěží a aktivní.

Rozsáhlé dílo

Letošní výstava v Dolanské galerii, která se nachází na začátku obce po pravé straně ve směru z Náchoda na Jaroměř, je otevřena již po pětatřicáté. „Galerii jsem doplnil o obrazy z mojí galerie U páva v Plzni, kde žiji, a také o obrazy z dolanského depozitáře,“ řekl nám malíř.


Návštěvníky zaujmou především olejomalby Hrad Kost, Bloudění Dona Quijota či Akt v červeném křesle. Na své si přijdou i příznivci zátiší, které potěší zejména akvarel Ovoce se džbánem a několik originálních květinových zátiší. Zajímavě jsou také řešeny obrazy Hory a lidé nebo Zima v Britské Kolumbii, kde má malíř své potomky, kteří mu tam rovněž vytvořili galerii s jeho pracemi. Při letošní pětatřicáté výstavě každý host zapsaný do knihy návštěv může darem dostat od umělce některý z vystavených obrazů.


Při posledním dnu výstavy bude starostou obce vylosováno číslo pořadí z knihy návštěvníků. O prestiži právě otevřené Dolanské galerie svědčí i ta skutečnost, že ji navštívila delegace z ministerstva kultury vedená poradkyní ministra kultury Jitkou Ferbasovou, která předala šestadevadesátiletému umělci dar ministerstva. „Moc mě to potěšilo,“ poznamenal malíř.


Josef Piorecký je bravurním kreslířem, malířem a grafikem. V Dolanech vystavuje znovu více než stovku rámovaných obrazů, desítky svazků kreseb, maleb i grafiky.


Tento počet výtvarných děl od jednoho autora na jednom místě je patrně nejrozsáhlejší v celé zemi. Umělec se narodil v Dolanech v roce 1910 a více než 70 roků pracuje na svém rozsáhlém výtvarném díle.


V Dolanské galerii mohou návštěvníci mimo jiné vidět i nejstarší Pioreckého práci. „Je to portrét mé babičky, která se narodila v roce 1850. Tuto perokresbu jsem vytvořil v roce 1927,“ uvedl Piorecký.


Tento výtvarník s dokonalou fotografickou pamětí je rovněž vynikající portrétista. Z jeho ateliéru vyšly například postréty Pabla Picassa, Boženy Němcové, Abrahama Lincolna, T. G. Masaryka nebo tureckého básníka Nazima Hikmeta.


„S ním jsem se osobně setkal a nakreslil jeho portrét,“ vzpomíná na dávnou minulost výtvarník. „Tvořím sobě pro radost, lidem pro potěšení,“ sdělil s úsměvem malíř.