Zatímco na polích kosily kombajny obilí, návštěvníky josefovské pevnosti znovu kosil zvuk nadupané muziky. Zdejší pevnost se totiž opět oblékla do černé a hostila jeden z nejvyhlášenějších metalových festivalů na světě - Brutal Assault.

Brutal nezná hranic

Černá ovšem nebyla jen garderóba vyznavačů tvrdé muziky, ale i obloha, která první a poslední den skrápěla metalovou komunitu.

I přes tuto nepřízeň počasí čtyřiadvacátý ročník festivalu opět ukázal, že patří nejen k domácí, ale i světové špičce. Není totiž až zase takový problém uhnat hvězdy formátu Napalm Death či Rotting Christ. Umění je přesvědčit menší, ale neméně kultovní a vlivná uskupení, aby kamsi do malého města ve střední Evropě přijela odehrát téměř exkluzivní koncert. Třeba takoví Ved Beunes Ende, Norové, jejichž vliv je v žánru cítit dodnes.

Josefovský festival se čím dál tím víc profiluje jako událost, která je do rámce metalové hudby schopná napasovat ledacos překvapivého. Tuto dramaturgii oceňují i fanoušci, kteří se do Josefova sjeli z celého světa. V areálu byla slyšet nejen čeština, ale i angličtina, italština, ruština či portugalština. Ale hlavně byla slyšet opět metalová všehochuť. Třeba brilantní Anathema, která doslova hladila, divočáci Frog Leap se svými metalovými předělávkami slavných hitů či šamani Heilung, kteří své strhující vystoupení zahájili sborovou modlitbou ke kořenům všehomíra.

Brutal Assault si tyto kroky stranou může dovolit, je totiž spolehlivou značkou, která prodává sama o sobě.