Když Mikuláš vyšel v doprovodu andělů z Jiráskova divadla, tak se zejména těm nejmenším capartům rozzářila očička. Úsměv z tváří jim ale na chvíli vymizel – to když se z pozadí vynořila parta čertů a zamířila si to hned k dětem. Rohatci ale zřejmě vycítili, že to s dětmi není tak zlé a tak se stáhli do pozadí odkud vše sledovaly.

Potom Mikuláš vyzval děti aby mu přišly zazpívat nebo zarecitovat nějakou básničku. Po prvotních rozpacích se pár odvážlivců odhodlalo a pustili se do recitace, po pochvale od Mikuláše je ještě čekalo nezbytné přeskočení čertovské metly a sladká odměna od andělů. Když ostatní děti viděly, že je nic špatného nečeká, tak se u mikrofonu vytvořila dlouhá fronta a každý chtěl předvést svůj talent.

Těm nejmenším musely ještě napovídat maminky ale ti starší vše bravurně zvládaly sami. Jelikož Mikuláš zřejmě usoudil že děti moc nezlobily, tak sebou přinesl dárků opravdu hodně, aby nikdo neodešel s prázdnou, tak se mezi zbytek dětí rozběhli andělé a obdarovali tak všechny děti které přišly. Potom ještě na děti čekalo jedno překvapení, Mikuláš je totiž pozval do divadla, kde jim byl promítnut pohádkový film „Vzhůru do oblak“. Děti si tak celou mikulášskou nadílku báječně užily a domů odcházely se spoustou zážitků.

(Jiří Mach)