K zámecké jízdárně pak putovaly desítky lidí. Neměly namířeno v rámci nákupní horečky za slevami na nějaký Black Friday, ale v hojném počtu, což je dnes nevídané, putovali za výtvarným uměním. Galerie výtvarného umění totiž pořádala už 34. ročník přehlídky umění regionu - Náchodský výtvarný podzim.

Když se jízdárna téměř celá zaplnila příznivci kumštu, vzal si slovo ředitel galerie Jan Kapusta, který si účast velmi pochvaloval. „To už tady dlouho nebylo. Moc mě to těší,“ řekl nám ředitel. Kdo přišel, určitě udělal dobře. Je na co se dívat a salon je nyní charakteristický generační výměnou, což potvrdil i Kapusta. „Dnešní autorské zázemí přehlídky patří osmdesátým a pozdějším létům. Generační umělecká výpověď je jiná. Je zřejmé, že už nemá smysl srovnávat minulost s přítomností a že se podzim tak či onak proměnil. Prostě se tak neodvolatelně stalo. V jiných časech, v jiném světě protéká díky podzimu zámeckou jízdárnou nová řeka výtvarnosti s novými pablesky života,“ uvedl.

Na výtvarném svátku, kterého se účastní umělci životně či jinak spojeni s regiony Náchodska, Jaroměřska, Broumovska, Trutnovska částečně i Rychnovska, je letos zastoupeno ze 121 oslovených 57 autorů představujících díla velké žánrové i obsahové pestrosti. K vidění je 148 prací zahrnujících malby, kresby, grafiky, fotografie, fotografiky, koláže, plastiky, textil, keramiku a sklo.  Nejstarším vystavujícím je malíř Miloš Petera (1937), naopak nejmladším  Milan Drašnar (1989), mezi nimiž je věkový rozdíl 52 let.

Ředitel galerie upozornil, že na věčnost se za celou historii salonu odebraly čtyři desítky umělců. V letošním roce to byl 16. února v nedožitých šedesáti letech náchodský rodák, osobitý umělec, malíř Stanislav Kulda. „Stavěl na skvělé, nervní, ale pevné kresbě, kterou nejčastěji uplatňoval v litografii. Kresba byla také nezbytnou součástí jeho magických obrazů,“ prozradil Kapusta. Jeho litografické portréty i obrazy mohou obdivovat návštěvníci letošního salonu.

Kromě něj odešla 10. března také náchodská rodačka, divadelnice a výtvarnice Jana Švábová. Jejím výrazovým prostředkem byl vždy barevný pastel. Kultivovaný svéráz jejího umění v jízdárně dokládá soubor ze sbírky náchodské galerie. Náchodský výtvarný podzim dbá o to, aby na každém ročníku výtvarníci představovali svou aktuální tvorbu, což bylo podmínkou i letošního salonu. „Na tuto přehlídku se vždy celý rok těším a jsem zvědavá, čím nás výtvarníci překvapí. Vždy si najdu to své. Je to tady úžasné,“ svěřila se návštěvnice vernisáže Alena Kratochvílová z Náchoda.

Nevídanou diváckou kulisu vernisáže podtrhl malíř Jana Holec z Javornice na Rychnovsku, který na přehlídce vystavuje svoje charakteristické a působivé pastely. Ten byl organizátory označen, že se salonu účastní poprvé. „Pokud si vzpomínám, už jsem tady jednou vystavoval před třiceti lety,“ zapátral v paměti Holec, člen legendární výtvarné skupiny GAMA. „Tolik lidí jsem skutečně nečekal. Je dobrá zpráva, že umění pořád táhne,“ dodal malíř. Náchodský výtvarný podzim potrvá do 7. ledna.

Hynek Šnajdar