Již od pátku budou na Pavlátově louce probíhat především duchovně laděné přednášky, koncerty či filmové projekce.

Týden plný zklidnění je přístupný každému. Do Nového Města se každoročně sjíždějí senioři, studenti i rodiny s dětmi. Za poznáním, setkáváním, za výlety v přírodě.

Program si může každý účastník uzpůsobit podle svého. „Přednášky jsou dobrovolné, záleží na vkusu jednotlivce, co ho zaujme,“ vysvětlila pořadatelka Marie Laštovicová.

Každý den Akademických týdnů začíná mší, na kterou navazuje přednáška mši sloužícího kněze. Do večera následují další dvě až tři přednášky na psychologická, literární, historická a další témata. Po večeři je na programu promítání filmu či koncert.

Týdny jsou určené každému

Ačkoli jsou Akademické týdny duchovně zaměřeny, nejsou určené pouze věřícím lidem. „Týdny jsou otevřené každému. I hledajícího člověka tu mohou některá témata zaujmout či inspirovat k přemýšlení,“ uvedla pořadatelka. Kterákoli přednáška je volně přístupná. Pro ty, kteří se rozhodnou zúčastnit větší části programu, jsou připravené zvýhodněné permanentní vstupenky.

Na Akademické týdny je možné se přihlásit prostřednictvím webových stránek pořádajícího stejnojmenného sdružení a využít možnosti ubytování nebo stanování v areálu. „Na přednášky obvykle chodí okolo padesáti lidí, na některé až tři stovky. Letos počítáme se stejnou návštěvností jako v předešlých letech, většina ubytovacích kapacit už je obsazena,“ upozornila Laštovicová.

Přednášet bude i Petruška Šustrová

Dvacátý ročník Akademických týdnů přivítá mnoho dobře známých jmen. Z Ústavu pro studium totalitních režimů přijede Michal Šmíd představit projekt Paměť národa, digitální archiv vzpomínek lidí, jež zažili totalitu. Přednášet bude například také Petruška Šustrová, známá disidentka a publicistka.

Mnoho přednášejících si už dávno odbylo na Akademických týdnech svou premiéru. „Doktor Grygar tu byl opravdu mnohokrát, vynechal jen pár ročníků. Na jeho přednášky chodí výjimečné množství lidí. Spousta dalších tu také nebude poprvé,“ prohlásila pořadatelka z občanského sdružení.

Účastníci i přednášející se na akci rádi vracejí i několik let po sobě. Výjimkou nejsou lidé, kteří do Nového Města zavítají již po desáté.

Akademické týdny začínají v pátek 30. července hodinu po poledni na Pavlátově louce, kde potrvají do pátku 6. srpna.

Kompletní program Akademických týdnů najdete ZDE.

(luv)