Veřejnost má dnes poprvé šanci vidět nový český film režiséra Vlado Štancla „Pamětnice“. Autorem scénáře je Tomáš Magnusek, který žije v Náchodě. A první promítání filmu nebude o moc dál. V malém kině v Novém Hrádku, od 18 hodin. Další uvedení proběhne v úterý a ve středu ve stejném čase.
Proč tvůrci pro první projekci nevybrali Prahu, nebo nedaleký Náchod, kde je k dispozici kinosál se špičkovým vybavením?

„Nový Hrádek jako první řekl, že na film přispěje a podpoří jeho natáčení,“ říká scenárista a producent Tomáš Magnusek. „Svůj slib splnil a my plníme naši část dohody. Na Hrádku děláme světovou předpremiéru.“ Podle Magnuska však existuje i další důvod. „Kino je sice malé a staré. Je ale jedním z posledních, kde ještě zůstala původní atmosféra. Nejí se tam popcorn a nezvoní mobily. Ta komornost a poetičnost je báječná,“ dodal.

Drtivá většina ze záběrů nového filmu vznikla v Náchodě a okolí. Filmaři zavítali i na Nový Hrádek, kde točili známá zákoutí i zdejší přírodu. Místní si zahráli v komparzu, pomáhali při natáčení a k dispozici dali i své nemovitosti. Ve filmu se objevují i záběry z Broumova. ⋌strana 3Film má dvě dějové linie. První pojednává o vztahu babičky a vnuka, který je dost netradiční. Dostanou se do situace, že spolu musí několik dní žít v jednom bytě, a to přesto, že se spolu tak dlouho nikdy nebyli. To přináší řadu komických situací.

Druhá, hlavní dějová linka je o setkání bývalých spolužáků, šedesát let po maturitě. A film ukazuje, že i když je všem stejně, žije každý jinak.
„Osmdesátiletý vysokoškolský profesor, v podání Vladimíra Brabce, například rozdává jedničky do indexu za to, že s ním studentky tráví noc.

Naopak Pavel Vondruška hraje seniora, který má život těžší. Vybírá popelnice, aby měl co jíst a je odkázán na cizí pomoc,“ uvádí do děje Magnusek.
Je to však i o vztahu seniorů s rodinou. O tom, jak jsou využívaní. „Ale nebojte se,“ pokračuje autor scénáře. „Film je komedie.

Snímek ukazuje, že člověk může být i ve stáří veselý, senzační a potřebný. A to je hlavní poselství,“ dodal.

Snímek plný hvězd

Setkání spolužáků dominuje hlavní postava filmu Miluška Bínová, kterou hraje Libuše Švormová. A právě Miluška Bínová je na spolužáky naštvaná a některé i nenávidí. Řeší totiž starou křivdu. „Jakou? To ukáže film až téměř v samotném závěru,“ vysvětluje Magnusek.

Jednou z největších hereckých legend, které se ve filmu objeví, je Josef Somr, který hraje jednoho ze spolužáků. Jeho manželkou je Uršula Kluková. Komické role dostali Lubomír Lipský a Jan Skopeček. Chybět nebude Stanislav Zindulka, Květa Fialová nebo Zdeněk Srstka. V menších rolích se objeví zpěvák Josef Zíma, jednadevadesátiletý režisér Jiří Krejčík a Zita Kabátová, se kterou tvůrci natáčeli týden před 96. narozeninami.

Film vstupuje do kin až 5. listopadu, s premiérovým promítáním v Praze. Pak bude projekce v Českých Budějovicích, Brně, Hradci Králové, Ostravě, nebo ve Zlíně. Do Náchoda se „Pamětnice“ dostane až druhý týden v listopadu. Ve stejné době ho uvedou kina v Náchodě nebo Hronově.
Jiří Máslo