„O Náchodském výtvarném podzimu po vernisáži vždycky něco říkáme. Není to snadné, je to již taková ohraná písnička. Někdy se v úvodním slově objeví nové téma s přehlídkou související, většinou k němu přijde podnět z vaší strany, někdy si Náchodský výtvarný podzim řekne sám. Vy patříte k našim pravidelným návštěvníkům přehlídky, takže v podstatě všechno důležité znáte,“ řekl návštěvníkům vernisáže ředitel galerie Jan Kapusta.

Ten připomenul, že právě pravidelné publikum dokáže rozpoznat kvalitu vystavených prací, takže galerie má v tomto ohledu dobrou zpětnou vazbu. Stejně jako v minulosti se i letošního ročníku účastní autoři nejen z Náchodska, ale také z blízkého okolí. „Smyslem akce je nalézt, vybrat, představit a výstavami uvést do povědomí veřejnosti nejznámější osobnosti výtvarnické obce, spojené především s Náchodskem, Broumovskem a také třeba Trutnovskem či Rychnovskem,“ uvedl Kapusta.

Ze 124 oslovených umělců se přehlídky účastní 64 autorů. Ze čtyř nově pozvaných se účastní dva – Pavel Pangrác a Pavel Špelda. Řady vystavujících navždy opustil 19. března 2009 Viktor Špráchal. Nejstarší z účastníků se narodil v roce 1921, nejmladší účastnice v roce 1985. Podle katalogu je vystaveno celkem 176 děl.

Výtvarná přehlídka, která byla v osmdesátých letech založena jako salon, je tentokrát doprovázena hodinovým programem určeným žákům čtvrtých až devátých tříd základní školy i studentům středních škol. „Program žáky a studenty seznamuje s pestrou škálou výtvarných technik a hledá odpověď na otázku, proč má každý výtvarník svou oblíbenou techniku,“ nastínila pracovnice galerie Helena Nekulová. Výstava účastníkům programu umožní na jednotlivých dílech ukázat, čím se liší, co je pro ně specifické. „V praktické části programu si mohou mladí návštěvníci vyzkoušet techniku pikáže a vytvořit si své vlastní dílko,“ dodala Nekulová.