Divadlo nejsou jen kamenné domy s povinností společenského obleku a těžký repertoár plný drahých umělců. Zhruba takové je krédo královéhradecké společnosti Divadlo, která už několik let zabydluje sály vesnických hospod, klubů a kulturních domů amatérskými divadelníky. „Staráme se, aby český národ nehloupl u jednoduchých seriálů a reality show,“ říká principál divadla Tomáš Langr. „Mezi ochotníky je řada kvalitních souborů, které úspěšně objíždějí festivaly s atraktivním repertoárem, a byla by škoda, kdyby o hezký zážitek přišli lidé v malých městech a vesničkách.“
Divadlo má ve východních Čechách několik scén, na nichž pravidelně hostuje. Tou nejstarší je novohradecký klub Lucie, další pak vznikly v Malšově Lhotě, Dobřenicích a Pardubicích. Letos se začne hrát také v Havlovicích u Úpice, Jaroměři, Letohradě a na hradě Potštejn.
Příští týden si na scénách Divadla zahrají hosté. Soubor SemTamFór ze Slavičína u Brna představí v Novohradeckém divadle, v Havlovicích a Opočně milostnou komedii Jeden a jedna jsou tři, jejímž autorem je dramatik Ray Cooney.