Celé natáčení probíhá takzvaně za zavřenými dveřmi. Veřejnost, ba ani novináři nemají na místo natáčení, jímž je uzavřený areál rozlehlé zahrady vily Čerych, přístup. Celý areál střeží bezpečnostní agentura. Proč? „Je to dohoda exprezidenta s režisérem. Chtějí, aby natáčení proběhlo naprosto v klidu,“ řekla nám včera Uljana Donátová, tisková mluvčí projektu.

Jak dodala, natáčet by se mělo po celý červenec, a také téměř celý srpen. „Pokud vydrží příznivé počasí, nevyvstanou žádné problémy a půjde vše podle plánů, skončit by se mělo jednadvacátého srpna,“ upřesnila pro Deník mluvčí Donátová.

Proč film vzniká právě v České Skalici na Náchodsku? „Exteriéry zdejší vily Čerych byly vyhodnoceny jako ty nejvhodnější k natáčení,“ vysvětlila Donátová.
Hlavní postavy ve filmu Odcházení ztvární Dagmar Havlová a Josef Abrhám. „Premiéra snímku se chystá na březen příštího roku,“ uvedla Uljana Donátová.
Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Hlavní hrdina Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží nedat to najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Čeká ho stěhování z vládní vily, musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od soukromých.

Pro Havla je Odcházení jeho první zkušeností s filmovou režií.