Letos se k nočnímu čtení a hraní sešly děti v 446 knihovnách a 275 školách a domech dětí v České republice, ve třech knihovnách ve Slovinsku, 42 v Polsku a 123 na Slovensku.

„Náchodská noc byla tentokrát věnována pověstem. Dvaadvacet dětí, čtyři středoškolačky a pět knihovnic si přečetli pověsti o podkově, o prvním tkalci na Náchodsku, o původu řeky Metuje, o vodníkovi a o dobrošovské skále,“ prozradila Deníku ředitelka Městské knihovny v Náchodě Ivana Votavová.

To už ale byli rozděleni do pěti skupin a každá se svým kapitánem začaly plnit úkoly, které byly s pověstmi a s historií Náchodska spojeny. „Jedním z úkolů bylo utkat co nejdelší a nejhezčí kus vlněné látky na jednoduchém tkacím rámu. Po počátečním zděšení se daly děti do práce a barevné látky přibývalo,“ pochválila Ivana Votavová snaživé tkalce a tkadleny.

Dobrodružná byla zejména noční návštěva muzea, kde bylo třeba všechny úkoly plnit jen za svitu baterky. „Zkusili jste někdy počítat knoflíky na botě polnímu myslivci, který na vás míří puškou?“ prozrazuje ředitelka jeden z úkolů, který děti plnily. Dále při házení podkovou zavzpomínali na „zimního krále Fridricha Falckého“.

Noc s Andersenem je jedna z mnoha akcí, kterou české knihovny bojují o zájem dětí a dětské čtenářství. Vznikla před jedenácti lety v knihovně v Uherském Hradišti. Tehdy přišlo na Mezinárodní den dětské knihy 2. dubna do hradišťské knihovny 20 dětí. Všem se noc plná čtení pohádek, hraní a soutěží líbila a knihovnice Hanka a Mirka si dobrý nápad nenechaly pro sebe. V roce 2001 si užívaly pohádkovou noc už děti ve 40 knihovnách. Jedna z nich byla i ta náchodská…

To už ale byl čas na noční svačinu, aby děti nabraly sil k cestě za pokladem. Štafetové závody procvičily nejen rychlost a obratnost, ale i důvtip. Ten byl potřeba také při skládání rozstříhaných vodníků. A při tom všem se ve volných chvílích tkalo, malovalo a psalo, protože každé družstvo vytvářelo svoje leporelo. „A také se pochopitelně četlo,“ neopomněla ředitelka knihovny připomenout, prvotní záměr Noci s Andersenem.

Vítězné družstvo kromě malých dárků dostalo i dort. „Ale protože vítězové byli vlastně všichni, Šárka a její tým se o dort podělily s ostatními,“ dodala Ivana Votavová.

Po vyčištění zubů ještě dlouho do noci svítily baterky do knížek a neúnavní tkalci tkali další látky. A tak si ráno děti nepůjčovaly jen knížky, ale i tkací rámy s člunky. Takže, konec tkalců na Náchodsku se odkládá.

„Nashledanou pane Andersene, tak zase za rok. Už teď se těšíme na další dobrodružství,“ rozloučila se ředitelka Městské knihovny v Náchodě s vydařenou akcí.