Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují odstartuje vystoupením v domovském městě jarní turné, na kterém zazní jazzové a muzikálové melodie ve velkolepém aranžmá.

„Diváci se spolu s Novoměstskou filharmonií (NoFi) vydají na cestu kolem světa. V duchu muzikálu West Side Story vyrazí z Portorika do Spojených států amerických. Do Francie nás zavede Bohuslav Martinů, který zde napsal Jazzovou suitu a Le Jazz. K prolínání východního a západního světa dojde v případě skladby Tahiti Trot. Ruský skladatel Dmitrij Šostakovič tak pojmenoval své orchestrální aranžmá skladby Tea for Two z amerického muzikálu No, No, Nanette. Fanoušky latinsko-amerických rytmů nadchnou temperamentní skladby Conga del Fuego Nuevo a Danzón No. 2 mexického skladatele Artura Márqueze. A to je vše, co prozatím můžeme prozradit,“ představuje jarní program Eliška Kratěnová, ředitelka NoFi.

Udržitelné plovoucí město z vlnité lepenky vybudovali náchodští studenti Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela, a to v rámci 16. ročníku mezinárodní soutěže Modelium.
Náchodští studenti zapojili fantazii a vytvořili model plovoucího města

Novoměstská filharmonie je osmdesátičlenný orchestr s bohatými zkušenostmi s vystupováním na tuzemských (Smetanova Litomyšl) i mezinárodních (Evropský hudební festival, Musica festa Florence) festivalech, ze kterých si pravidelně přiváží zlaté medaile i další ocenění.

„Na svých koncertech kombinuje Novoměstská filharmonie klasickou hudbu s orchestrálními provedením skladeb z filmů a muzikálů. Ve svém domovském regionu pravidelně vyprodává koncerty a zápal jejich mladých hráčů nabíjí přítomné diváky pozitivní energií. Jako své poslání si orchestr zvolil předávat lásku (nejen) ke klasické hudbě," uvádí v tiskové zprávě Jiří Švanda. Ten také zdůrazňuje, že klavírista Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. „V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. O jeho zcela mimořádném hudebním talentu svědčí nejen množství cen na domácích a zahraničních soutěžích, ale i fakt, že ve svém mladém věku má v repertoáru čtyři desítky koncertů s orchestrem a stovky skladeb pro sólový klavír," vyzdvihuje Švanda.

Přijďte se o jejich vzájemné souhře přesvědčit na vlastní oči a uši. Předprodej vstupenek probíhá na www.nofi.cz

Novoměstská filharmonie (NoFi) je osmdesátihlavým symfonickým orchestrem, který si zvolil jako své poslání šířit lásku ke klasické hudbě.

Novoměstská filharmonie (NoFi) je osmdesátihlavým symfonickým orchestrem, který si zvolil jako své poslání šířit lásku ke klasické hudbě.Novoměstská filharmonie (NoFi).Zdroj: Novoměstská filharmonie

A co o sobě toto hudební těleso uvádí?

„Zvládáme se ponořit do Smetanovy Vltavy i vyrazit s Antonínem Dvořákem do Nového světa. Doprovázíme Froda na jeho nelehké pouti v Pánovi prstenů. Na citlivou notu posluchače naladíme ústřední melodií ze Schindlerova seznamu, abychom je vzápětí ohromili motivem z Hvězdných válek. Nejvřelejší publikum máme v domovském Novém Městě nad Metují, ale velkého ohlasu jsme se dočkali také na Smetanově Litomyšli, Moravském podzimu v Brně i při vystoupení pod skleněnou střechou kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Na našich koncertech se v roli hostů objevují profesionální hudebníci – světově proslulý klavírista Lukáš Vondráček, koncertní mistr Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petr Zdvihal, sboristka Státní opery Lucia Bildová nebo barytonista Moravského divadla Olomouc Martin Štolba a další. Od roku 2022 pořádáme v domovském Novém Městě nad Metují festival Smetanovské sny, na kterém propojujeme svět profesionálních hudebníků s nadšenými muzikanty z regionu."