„Jsme hrdi na to, že je to právě naše město, které je každoročně v období nadcházejícího podzimu spjato nejen s kvalitní filmovou tvorbou, ale i s úsměvy a dobrou náladou. Není náhodou, že symbolem festivalu se stal panáček na jehož úsměvu vykvetl čtyřlístek. Neboť úsměvů a dobré nálady není v našem životě nikdy dost,“ říká Bronislava Malijovská starostka Nového Města nad Metují.

Říká se, že se staneme dospělými, pokud se v zrcadle dokážeme zasmát sami sobě… A právě zítra začínající festival je místem, kde se projekční plátno Kina 70 mění v jediné obří zrcadlo…

Již 31. let pořadatelé festivalu usilují o to, aby se diváci dobře bavili. Cílem festivalu je propagace původní filmové a televizní tvorby a její prezentace divákům všech věkových kategorií. Na ně v průběhu tohoto víkendu a příštího týdne čeká osm filmových komedií (Nestyda, Líbáš jako bůh, Vy nám taky šéfe, Sněženky a machři po 25 letech, Veni, vidi vici, Muži v říji, Peklo s princeznou a Babička) a šest televizních komedií (Bez předsudků, Natěrač, 3+1 S Miroslavem Donutilem, Bekyně mniška, Divnovlásky a Šejdrem). Tyto snímky se budou ucházet o některou z desti cen, z nichž nejprestižnější je právě Hlavní cena diváků „Novoměstský hrnec smíchu“, jenž je udělován na základě měření % smíchu z celkové délky filmu.

O rozdělování cen bude rozhodovat odborná porota festivalu, v níž zasednou: Josef Hanuš (prezident Asociace českých kameramanů), Gustav Oplustill (scenárista a dramaturg), Vladimír Suchánek (akademický malíř), Zdeněk Zelenka (režisér), Pavel Melounek (producent a dramaturg), Věra Míšková (novinářka) a Jiří Kunte (ekonom).

Mezi pozvanými do odborné poroty byla i Dagmar Havlová, která se však písemně omluvila. Porotci již zhlédli souěžní komedie před zahájením festivalu. Do závěrečného vyhlášení výsledků ale nebudou verdikty poroty zveřejněny.

Filmový festival Novoměstský hrnec smíchu 2009 proběhne s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, Královéhradeckého kraje a pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Bc. Lubomíra France.

„Úsměv je klíčem, který odemyká to lepší v nás. Někde v rohu přeplněného skladiště všedního dne je vždy po ruce ona tajemná schránka, která obsahuje pohodu, dobrou náladu, toleranci a pochopení. Potíž je v tom, jak ji odemknout. Nepomůže násilí a hrubá síla. Jen úsměv ji spolehlivě odemkne. A když zrovna ztratíme klíč a nemáme se důvod ničemu smát? Proto si vážím dobrých komedií. Čekají v nich celé svazky klíčů, které umožní, aby se i všední uspěchaný den proměnil ve svátek plný výborné nálady. Novoměstský hrnec smíchu je významnou kulturní událostí v Královéhradeckém kraji a já přeji všem divákům v sále Kina 70 hodně dobré zábavy“, řekl o festivalu hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.