Letošní zvlášť příjemnou atmosféru možná předznamenalo už slavnostní zahájení v pohodovém duchu. Festival zahájila patronka festivalu a královna české komedie, herečka Jiřina Bohdalová. Uvedla, že patronát přijala ráda a festival pochválila za jeho domáckost.

Ocenění za nezapomenutelné role v českých komediích následně převzal Josef Abrhám. Trpělivě rozdával podpisy a poskytoval rozhovory novinářům, byť byl velmi vytížen, nikoho neodbyl a působil velmi příjemně a skromně.

Abrhám: Díky rolím jsem šťastný

„Měl jsem velké štěstí, že s mým nudným ksichtem se mi dostalo kvalitních úsměvných situací. To ten Svěrák a Smoljak odhadli, že jsem se někde vzdáleně podobal těm nudným ksichtům, ze kterých jdou úžasné duchaplnosti, a proto mě k sobě pozvali do práce," řekl Josef Abrhám. Dodal, že natáčení snímků jako Kulový blesk či Vrchní, prchni, to pro něho byla vzácná setkání a je díky nim šťastný. Po skončení oficiální části programu si v kině dokonce zahrál na piano.

Na zahájení i během festivalového dění mohli návštěvníci potkat i řadu dalších osobností, nechyběli samozřejmě členové poroty. Novou členkou je letos herečka Tereza Brodská. Tradičně už přijeli režisér a scénárista Zdeněk Zelenka, akademický malíř Vladimír Suchánek, čestný prezident asociace českých kameramanů Josef Hanuš, režisér a herec Ondřej Kepka, ekonom Jiří Kunte či novinářka Věra Míšková.

Při letošním ročníku se utkalo devět filmových a šest televizních komedií. Dnes se diváci dozví, které z nich dostanou hlavní ceny Zlatý prim za nejlepší filmovou komedii a Zlatý prim za nejlepší televizní komedii. Mimo to se rozdá řada dalších vedlejších cen. Kromě cen odborné poroty se udělí i divácká cena, podle které má festival název Novoměstský hrnec smíchu. Získá ji snímek, během jehož projekce se diváci nejdéle smáli.

„Kromě soutěžních i nesoutěžních filmů bylo na programu také promítání filmů v blocích České televize či soutěžní projekce snímků soutěže amatérského filmu Rozesmátá kamera a soutěže studentských snímků Studentský smích," informovala ředitelka festivalu Ilona Daňková.

Festival doprovázela řada dalších akcí. Před kinem se uskutečnila řada tanečních vystoupení či koncertů, třeba ve čtvrtek zde vystoupil herec známý ze seriálů Martin Písařík s kapelou. Konají se i výstavy fotografií. Ve Švédské síni novoměstského zámku se v pondělí zahájila vernisáž výstavy fotografií Ondřeje Kepky. Vernisáž měla velmi milou atmosféru. Ondřej Kepka zde například věnoval herečce a člence poroty Tereze Brodské originální fotografii jejího otce Vlastimila Brodského. Odměnou fotografovi byl hereččin polibek na čelo.

„Pro mě je fotografie velký koníček. Jak říkal Karel Čapek, jsem vzdělaný laik. Fotím od dětství. Měl jsem možnost potkat řadu zajímavých lidí. Ať už je to například pan Kopecký, pan Brodský, které jsem z nějakého důvodu fotografoval…" uvedl Ondřej Kepka.