Právě legenda, od které se snad všichni, kdo vystoupili a ještě vystoupí na letošním Brutal Assaultu, učili, byla největším lákadlem čtvrtečního večera. A nutno podotknout, že i ve svých šestašedesáti letech to King Diamond dokázal pěkně rozbalit a na jeho show se bude ještě dlouho vzpomínat.

Ale popořádku. Čtvrteční večer totiž patřil hlavně legendám. Mezi ně rozhodně patří „doomaři“ z Paradise Lost a další pekelníci, tentokrát pod taktovkou Daniho Filtha – Cradle of Filth. Zavedeným jménům na metalové scéně pak perfektně sekundovalo mládí v podobě amerických As I Lay Dying.

A zatímco britští rutinéři z Paradise Lost navodili pohodovou, až takřka letní náladu, tak As I Lay Dying publikum, kde postupem času začala na obličeni převládat bílá a černá barva, doslova rozpálilo na první hřeb čtvrtečního večera, tedy Mercyful Fate. A král Diamond si návrat na scénu opravdu užil. Navíc samotná stage byla speciálně upravena na jeho pekelnou show, kde sám Diamond často na svém vyvýšeném oltáři často působil až hypnotizujícím dojmem. Odtud pak kázal své černé učení pro své věrné ovečky.

Jedna z hvězd večera - američtí Cannibal Corpse.
OBRAZEM: Druhý den Brutalu ovládli kanibalové z Ameriky

Kazatel Diamond však nebyl jediný, kvůli kterému v obecenstvu převládala bílá a černá barva na tváři. Po dech beroucím vystoupení Mercyful Fate totiž přišla řada na pověstný ječák, přecházející bez problémů do hlubokých tónů, Dani Filtha se svoji skvadrou Cradle of Filth. A i ta dala poslucháčům pořádnou dávku černé energie. Navíc si někteří členové „Daniho parťáků“ mohli připadat takřka jako doma.

Pro metalové fanoušky to sice není žádná překvapivá zpráva, ale začínající „máničky“ snad ocení, že Cradle of Filth mají v sobě kus češství. Kytaru zde pevně třímá Marek „Ashok“ Šmerda a za bicími již od roku 2006 sedí Martin „Marthus“ Škaroupka