V Divadle J. K. Tyla v neděli skončil pětidenní maraton při osmnácté Východočeské přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla. Ta nabídla 14 her rozmanitých žánrů a úrovně v podání 260 členů souborů. Po posledním představení zasedla odborná porota vedená profesorem Janem Císařem, aby rozhodla o cenách, čestných uznáních a také o nejlepší inscenaci.

Nejvíce zaujal soubor Triarius

Na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně bylo po zásluze nominováno komorní psychologické drama o vztazích, pravidlech, přátelství a nevěře Ten druhý, kterou s herci souboru Triarius z České Třebové nastudoval režisér Josef Jan Kopecký. Porota navíc doporučila na národní přehlídku Jednotu divadelních ochotníků Úpice s hrou Konec dětí a Divadelní Klub Vrchlabí s komedií Hoří, má panenko.

Ochotníci z okresu si nevedli špatně

V hustém divadelním provozu se rozhodně neztratili ochotníci z náchodského okresu. Velké ovace sklidili a cenu poroty získali Jan Brož z domácího souboru Na Tahu za výkon v roli Karla v představení Noc na Karlštejně, Ludmila Šmídová z Náchodské divadelní scény za herecký výkon v roli Věry Malmgrenové v představení Popel a pálenka a Milan Hrycík za postavu George Pigdena ve hře Peklo v hotelu Westminster DS Vrchlický Jaroměř.

A to nebylo všechno.

Za herecké výkony si odnesly čestná uznání Milena Langrová a Naďa Eflerová, které hrály ve hře Nebe na zemi červenokosteleckého souboru Na Tahu. Dále ze stejného tělesa, ale v inscenaci Noc na Karlštejně Markéta Bohunková, Petr Máslo a Marcela Kollertová. S prázdnou neodjeli ani Josef Horáček, Lenka Němcová a Eva Urbancová z DS Vrchlický Jaroměř. Ti získali čestná uznání za herecké výkony a režii hry Peklo v hotelu Westminster. Stejné ocenění patří také Zdeňku Zelenému a Monice Jelínkové z Náchodské divadelní scény za výkony ve hře Popel a pálenka.

Porotce postrádal oblíbené operetky

„Jestli je v této době něčím charakteristické amatérské divadlo, tak je to pestré rozvrstvení žánrů. Měli jsme tady řadu stylů, poetik a podob. Nechybělo nic, co se dnes na jevišti dá hrát. Není důvod si stěžovat na amatérské činoherní divadlo," řekl při závěrečném hodnocení letošní přehlídky předseda porota Jan Císař. Ten si při této příležitosti s humorem jemu vlastním postěžoval, že už se nedávají operetky, které jsou jeho srdeční záležitostí.

„Moje oblíbené operetky už skoro nikdo nedává, a to mě mrzí," prohlásil a obrátil se do hlediště na zdejšího herce a režiséra Jana Brože. „Že, pane Broži? Vy už také operety neděláte a hrajete jenom státníky," řekl před pobaveným publikem Císař v narážce na Brožovu roli krále v Noci na Karlštejně.

Hynek Šnajdar