Havlovo Odcházení vznikalo v našem regionu, konkrétně v České Skalice. Tamější památkově chráněná Vila Čerych a její rozlehlé venkovní prostory se staly po dobu celých loňských letních prázdnin jakousi „tajnou zónou“, ve které se pohybovali herci, kameramani a další lidé, jež měli s natáčením filmové verze původní dramatické hry co do činění. Veřejnost ani novináři neměli do Vily Čerych přístup, celý areál dokonce hlídala bezpečnostní agentura. „Je to dohoda exprezidenta s režisérem. Chtějí, aby natáčení proběhlo naprosto v klidu,“ řekla nám již na samém počátku natáčení Uljana Donátová, tisková mluvčí projektu.
Pro obyvatele města Česká Skalice a především pro provozovatele Vily Čerych, občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, bylo celé natáčení velice významnou a hlavně neopakovatelnou událostí.
Maskovací sítě natažené přes plot
Jak na vše vzpomíná Jan Holý, kulturní referent České Skalice? „Vůbec jsem se do Vily Čerych nedostal, ačkoliv jsem se o to pokoušel. Bezpečnostní agentura mě dovnitř nepustila a přes plot jsem lézt nechtěl. Pamatuji si, že právě přes plot byly nataženy maskovací sítě, takže do zahrady nebylo téměř vůbec vidět. Spatřil jsem tam jen jednoho z herců – Josefa Abrháma,“ zavzpomínal Jan Holý.
Místní policisté pili kafe se Zindulkou
Jak dodal, živě si pamatuje, jak policie tehdy řídila dopravu v okolí Vily Čerych. „Někteří z policistů dokonce dodnes vzpomínají na to, jak pili kafe se Zindulkou. Jiní z místních občanů zase mají v paměti zážitek z pivnice na náměstí, kde popíjeli s Oldřichem Kaiserem,“ vyprávěl kulturní referent Holý s tím, že jinak obyvatelé České Skalice do kontaktu s herci téměř vůbec nepřišli.
Na premiéru Odcházení se Jan Holý nechystá, ale na film samotný je velice zvědavý. „Až bude příležitost, určitě se na něj do kina vypravím. I když si nejsem jist, zda se mi bude líbit – mám rád srandu, a proto se mi líbí jiné typy filmů,“ přiznal Holý s tím, že je však možné, že jej Havlovo Odcházení příjemně překvapí. „Jako patriotovi České Skalice mi přijde milé, že se film natáčel zrovna u nás. Těším se, až budu ve filmu poznávat důvěrně známá místa. Častokrát jsem jako dítě hleděl do zahrady Vily Čerych ze zubařského křesla – v tomto objektu totiž dříve bývala mimo jiné i zubařská ordinace,“ prozradil Holý.
Jak dodal, někteří z jeho kolegů z městského úřadu měli v minulých dnech možnost spatřit předpremiéru filmu Odcházení a podle jejich názoru se většině promítaný film líbil.
Thérová: Bylo pěkné vidět známá místa
Na předpremiéru Havlova Odcházení se vydala v minulém týdnu do hradeckého kina i Gabriela Thérová z Machova. „Jsem filmem nadšena, úžasní herci, skvělá hudba. Bylo pěkné vidět na filmovém plátně známá místa jako například Vilu Čerych a její zahradu. Líbilo se mi, jak tam uměle vytvořili déšť či vítr,“ neskrývala své nadšení jedenadvacetiletá studentka vysoké školy. Jak dodala, součástí předpremiéry bylo povídání s herci. „Pan Havel bohužel nepřijel, byl v nemocnici. Vzkázal ale, že máme předpremiéru Odcházení pořádně oslavit šampaňským. Byla jsem moc překvapená, když po skončení promítání opravdu na baru teklo šampaňské proudem – herci si přiťukávali s diváky – pana Havla skutečně všichni poslechli,“ podělila se o zážitek Thérová. Ta dále připomněla, že herci byli po dobu natáčení filmu ubytováni v náchodském Beránku. „Mluvilo se o tom na předpremiéře. Herci vzpomínali, jak pořádali v Beránku příjemné večírky, a jak pan Havel trochu trápil obsluhu s jídlem. Nechtěl steaky, ale požadoval kaši,“ vzpomněla s úsměvem Thérová, která chce zajít i do knihovny a přečíst si původní stejnojmennou divadelní hru.