V Náchodě budou oslavy probíhat tradičně, tak jako každý rok, pod patronací místní TJ Sokol. „Ve čtvrtek, v 10 hodin se uskuteční u pamětní desky legionářů pietní akce – setkání u příležitosti výročí Dne vzniku samostatné Československé republiky,“ řekla nám Nina Adlof, tisková mluvčí náchodské radnici. Jak dodala, vzhledem k tomu, že se nejedná o kulaté výročí, Město Náchod žádnou samostatnou akci k 28. říjnu letos pořádat nebude.

V Novém Městě nad Metují seve čtvrtekbudou konat hned dvě akce. „V 17 hodin se na zámku uskuteční koncert s odměněním jedné občanky, která obdrží čestné občanství,“ řekl nám místostarosta Petr Hable s tím, že se jedná o paní Milenu Macháčkovou. Čestné občanství jí bude uděleno za dlouholeté obětavé členství v místní TJ Sokol. Poté, v 18:30 hodin, se uskuteční pietní akt u pomníku padlých na náměstí Republiky.

V Hronově pietně položí jižve středu 27. říjnav podvečer zástupci vedení města kytičku na tři místa. Jak nám řekla starostka Hana Nedvědová, jedná se o tradiční místa – jedním z nich je Pomník legionářů u divadla, další dvě místa jsou na hronovském hřbitově.

V Teplicích nad Metují každoročně spojovali Den vzniku samostatné Československé republiky s oceňováním místních občanů. „Nyní nic takového nepořádáme, a to s ohledem na volby, rozhodli jsme se již dříve, že toto oceňování posuneme do blízké budoucnosti,“ uvedl teplický starosta Milan Brandejs.

V Polici nad Metují se bude ve středu, od 17 hodin, konat pietní akce na hřbitově s položením věnců ve spolupráci se spolkem T–20 a Ostrostřeleckou gardou polickou.

Město Jaroměř a Český svaz bojovníků za svobodu v Jaroměři pořádají Vzpomínku ke dni vzniku samostatného Československého státu a k ukončení 1. světové války v roce 1918 ve čtvrtek v 10 hodin u sochy T. G. Masaryka u Základní školy Na Ostrově v Jaroměři. K účasti je kromě členů Svazu bojovníků za svobodu zvána i široká veřejnost.

V Červeném Kostelci se pietní akce s položením květin či věnců k pomníkům padlých uskutečnívestředuod 14 hodin. Jak nám řekl starosta Petr Mědílek, jedná se asi o sedm pomníků, k nimž se budou pokládat květiny, přičemž se počítá i s obcemi přilehlými k Červenému Kostelci.