Kde jinde by se mohla dnes láska k fotografování zrodit, než na sociálních sítích. "Před několika lety jsem si založila účet na Instagramu a uchvátilo mě množství perfektních fotek, které tam lidé nahrávali. Chtěla jsem taky takové. Tehdy jsem si naivně myslela, že vezmu do ruky foťák, cvaknu a hned z toho bude ten krásný obrázek," vypráví Pavla Kurková. V tom se ale drobná kudrnatá zrzka s odzbrojujícím smíchem spletla. Ať cvakala, jak cvakala, fotky vždycky vyšly černé a nemohla z nich dostat to, co tolik obdivovala u jiných.

Zkušenosti se rozhodla získat u profesionálů a přihlásila se na kurz focení. "Tehdy mi ale došlo, že s tím mým foťáčkem moc velkou parádu neudělám. Dodnes žasnu a nechápu, že mám takové štěstí - můj skvělý manžel se rozhodl, že mě podpoří. Prodal dvě krávy a za utržené peníze mě překvapil novým zařízením a objektivem," vypráví matka pěti dětí. S rodinou žije ve Slavoňově u Nového Města nad Metují, do Jičína ji přivedla právě její první vernisáž, na kterou přijela s dcerou Anežkou a přáteli.

Pavla Kurková nejraději fotí v přírodě. Krásné proostřené fotografie detailů rostlin, ptáků, lesů nebo brouků ze všech ročních období je ale nutné si vysedět. "Někdy to není otázka hodin, ale celých dní. A stejně nemám nikdy jistotu, že se objeví vlha, vykvete pantoflíček nebo stihnu ten správný jedinečný světelný moment," vypráví s nadšením fotografka. Nejraději fotí na jaře, kdy se všechno probouzí, ožívá a rozkvétá. To odjíždí na celé týdny na Moravu. kde dlouhé hodiny vyčkává v křoví nebo na louce. Naopak nejméně fotí na konci léta. "To je všechno takové unavené, ospalé," vysvětluje.

Fotografie v náchodské porodnici

S Danielou Beranovou z kavárny Amos se fotografka seznámila docela nedávno, podle slov obou žen se z nich ale rychle staly kamarádky. I proto se Beranová loni v prosinci rozhodla, že první výstavu věnuje právě Pavle Kurkové. "Od začátku jsme věděli, že chceme do kavárny zvát různé umělce. Pavlino dílo se nám líbilo, ale zaujalo i další profesionální fotografy. Dokonce sem přišel jeden, který její fotky viděl a říká, že po tomhle už tady vystavovat nebude, že je laťka moc vysoko," říká Daniela. Zatímco laici oceňují nejvíce barvy a motivy, profíci se při hodnocení fotek zaměřují na techniku, kompozici a promyšlení zachyceného momentu.

Zatím největším úspěchem je pro Pavlu nedávno získaná zakázka na fotografie do nové náchodské porodnice. "Přes známou mě oslovili na základě mých předchozích zakázek, abych pro ně nafotila fotky s motivem mateřství. Budou vytisknuté na velkém formátu a vyvěšené po celém oddělení. Možná i na porodním sále," směje se. Do tématu mateřství by ale chtěla zahrnout i mužský prvek, podle ní totiž ke zrození neodmyslitelně patří. Zatím nemá jasnou představu, co všechno na fotografiích bude, už má ale jasno, že budou všechny vyvedené v černobílé nebo v sépiovém odstínu. "Pro vymalování porodnice zvolili hodně křiklavé barvy, tak bych to chtěla velkoformátovými fotografiemi trochu stáhnout, zjemnit," říká.

Nerada fotí na automat a ze začátku myslela, že se obejde i bez programů na úpravu fotek. "Snažím se upravovat minimálně, ale barvy nebo kontrast je potřeba poladit, aby fotka vypadala tak, jak si představuju. Ale nikdy bych k fotce uměle nedodávala například jinou oblohu. Proto taky na místě vždy sedím tak dlouho. Čekám na správnou chvíli, kdy budu spokojená. Nesnažím se ale vyfotit fotku dokonalou, vykreslit každý lístek nebo každé ptačí pírko. Na přírodě je krásné právě to, že je pořád v pohybu, nedokonalá," vysvětluje Pavla se zaujetím.

Její fotografie budou v Amosovi k vidění až do začátku srpna, pak ji 13. srpna nahradí dílo oblíbeného jičínského malíře Břetislava Kužela.