Po přibližně šedesátiminutovém dobývání pevnosti Josefov, jež doprovázely četné dělostřelecké rány, dým i hlasité povely velitelů vojsk v různých jazycích, se naplno rozjel bohatý kulturní program Josefovské slavnosti, kterou rok co rok pořádá Klub přátel Josefova. Na své si přišli jak dospělí, tak i děti. Nechyběly soutěže, živá muzika, taneční a vzdušná akrobacie či barmanská ohňová show.

Bitevní ukázky konané na Třešňovce a přilehlých pozemcích si nenechaly ujít stovky lidí z blízkého i dalekého okolí. Ti, usazeni na různých travnatých místech, se zájmem, a místy i se zatajeným dechem sledovali, jak mezi sebou vojáci válčí.

Mohutné rány z několika děl a výstřely z pušek, jež se rozléhaly celým josefovským „Dolíkem“, navozovaly atmosféru dob dávno minulých.
„Ty rány byly jako opravdické, vypadalo to úplně jako kdyby byla válka, dokonce jsem se i trochu bála,“ svěřila se sedmiletá Anička Nováková z Hradce Králové.

Po zhruba hodinové bitvě se přemístila hlavní část dalšího programu do bývalého pevnostního příkopu, kde bylo připraveno posezení a stánky s občerstvením. Velké dřevěné pódium ovládla nejprve trutnovská Agentura Vosa jede, jež nabídla dvouhodinový program pro nejmladší účastníky – hry, tance, soutěže o ceny.

Jako za dob císaře pána se mohli cítit návštěvníci, kteří si nenechali ujít další bod programu – Procházku po Rakousku – Uhersku v podání kapely profesionálních hudebníků z plzeňského divadla – Josef Švejk a jeho c.k.

Zábava trvala až do nočních hodin, nechyběli tanečníci na chůdách, vzdušní akrobaté na zavěšených šálách či hudební lahůdka – koncert skupiny Roxette revival.

Velkou devizou celé akce bylo slunečné počasí.