Například v Hronově se odpoledne před státním svátkem sešli na náměstí představitelé města v čele se starostkou Hanou Nedvědovou a místostarostou Josefem Thérem společně s občany města, aby uctili památku padlým vojákům.

Všechny přítomné starostka přivítala a připomenula májové dny před 64 lety a položila květinu k pamětní desce padlým umístěné na Jiráskově divadle. Potom se účastníci přemístili na místní hřbitov, kde byla místostarostou položena květina k pomníku obětem první světové války a posléze k hrobu padlým vojákům z druhé světové války.

Po pietní minutě ticha a malém zamyšlení, kde starostka zdůraznila, že na tyto temné chvíle se nesmí zapomínat, všem přítomným poděkovala za účast a shromáždění ukončila.

Zavzpomínali také Jaroměřáci

Připomenout si den vzniku československého státu a ukončení první světové války – to byl také účel setkání Jaroměřáků u sochy Tomáše Garrigue Masaryka. Dějiny našeho státu ve svém proslovu připomněl starosta města, Jiří Klepsa, a Josef Hrubý z Českého svazu bojovníků za svobodu.

„Dnešní mladá a střední generace bohužel ví jen málo o tom, jak je datum 28.říjen významné,“ myslí si Hrubý. Starosta k tomu dodává: „Naší povinností není jen vzpomínat, ale i předávat informace svým dětem.“ Sváteční atmosféru podtrhlo vystoupení pěveckého sboru Ostrováček.