I když od mechanické těžby příští rok uplyne 40 let, stále zde šťastní návštěvníci nacházejí vzácné minerály jako na běžícím pásu. „Vzhledem k tomu, že mě lom živí, je jasné, že nějaké ty drahé kameny zde ještě jsou. Čas od času si zaplatím bagr, aby mi tady rýpnul a bylo zase v čem hledat,“ vypráví majitel, devětasedmdesátiletý Josef Votrubec.

Kámen si vykopete sami

Svůj lom zpřístupňuje veřejnosti za malý poplatek. Dokonce umožňuje, aby si v něm lidé zahráli na zlatokopy a nakutali si nějaké drahokamy vlastnoručně. „Lidi to baví, když si můžou odnést nějaký minerál, který si sami našli. Je to pro ně velká atrakce.Akdo chce, může si za pár korun nechat kámen u mněv dílně nechat vybrousit,“ svěřuje se Votrubec.

Sám je na Kozákově známou celebritou. Lom patřil již jeho otci, který se živil prodejem štěrku. Sám Josef Votrubec, jinak vášnivý sběratel drahých kamenů, nechal svoji stodolu přestavět na malé muzeum kamenné krásy. V něm dnes společně se svojí ženou ukazuje turistům, jaké poklady je možné najít v kopcích Kozákova. Do muzea denně proudí davy turistů z Čech, Slovenska, ale i Německa a Holandska.

Řádí tu i zloději zlatokopové

„Nemyslete si, starat se o muzeum i o lom není snadné, jsme už se ženou staří. Navíc nás trápí zloději – zlatokopové,“ stýská si Votrubec. Na nenechavce má – jak sám přiznává – svoji metodu. „Než volat nějakou policii, která věc vyřeší jako přestupek, to dám holomkovi raději přes záda svoji sukovicí. Platí to na ně víc,“ dodává s úsměvem.

Většina lidí ale do lomu míří legálně a nemají v úmyslu ho vydrancovat. Mezi takové patří i Jan Halama z Prahy, který s manželkou a dětmi vyrazil na výlet do Českého ráje a možnost nakutat si vlastní poklad ho nesmírně zaujala. „Měli jsme štěstí a našli hned několikakilový kámen. Doma si ho necháme vybrousit,“ svěřil se turista. „O žádné podobné atrakci nevím, je to opravdu zajímavost, na návštěvu Kozákova budeme dlouho vzpomínat,“ dodal.

Lom proslavil celý region

Votrubcův lom patřil dříve k jedněm z největších nalezišť drahých kamenů v Českém ráji. Granáty, jaspisy a melafyry z Kozákova putovaly na všechny světové strany a dodnes jsou chloubou sbírek muzeí všech zemí světa.Vroce 1968 skončila těžba a v roce 1989 byl lom navrácen rodině Votrubcově jako původním majitelům. Přesto stále nebyl poslední polodrahokam z lomu vykután. Josef Votrubec však nezpychl. Dál jezdí na své rozhrkané babetě od muzea k lomu, aby za každého počasí umožnil návštěvníkům najít si ten svůj nejvzácnější kamínek.